Petak, 9 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Midheta Kaloper. Foto: BIRN BiH 

Iz Udruženja žrtava rata “Foča 92-95.” pozvali su institucije, medije i širu javnost da spoznaju važnost obilježavanja 19. juna – Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u sukobu. Predsjednica Udruženja Midheta Kaloper je najavila da će obilježavanje u Foči početi u srijedu u 11 sati, ispred Sportske dvorane “Partizan”. Nakon toga, učesnici će se mirnom šetnjom spustiti prema glavnom trgu i minutom šutnje odati počast svim ubijenim i silovanim ženama, a zatim će sa Ćehotinskog mosta biti spuštene ruže u rijeku – bijele, za nevinost žrtava. Druženje će biti nastavljeno u kompleksu Aladža džamije u Foči.

Ona je apelovala na sve koji budu dolazili da budu dostojanstveni i podrže preživjele u njihovoj hrabroj i odvažnoj borbi za prava, među kojima je, osim ostvarivanja pravde, za žrtve najvažnija memoralizacija i kultura sjećanja.

Među objektima koji su u Foči bili mjesta zatočenja za žene, najveći je Partizan koji, prema riječima Kaloper, nije obilježen.

Organizacija TRIAL International u BiH je tim povodom pokrenula online stranicu “Mjesta stradanja žena“, među kojima je na simboličan način obilježen i objekat Partizan.

“Ovo je jedan od oblika virtualne memorijalizacije. Rad je baziran na sudski utvrđenim činjenicama na osnovu kojih smo uzeli tri studije slučaja – Sportska dvorana ‘Partizan’ u Foči, Karamanova kuća u Miljevini i hotelu ‘Vilina vlas’ u Višegradu. Ta mjesta su i danas neobilježena”, rekao je Sadović.

Detektor je ranije pisao kako memorijalizacija u Foči, ali i cijeloj BiH, nije adekvatna, te da se spomenici podižu uglavnom većinskom narodu ili u inat drugima, dok se također izdvajaju i sredstva za murale osuđenim ratnim zločincima.

Pomoćnik urednika i novinar Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) Haris Rovčanin je rekao da je Haški tribunal utvrdio da je na području Foče bilo najmanje 20 mjesta zatočenja, a u gotovo 95 posto slučajeva su na tim mjestima bile zatočene žene koje su seksualno i fizički zlostavljane.

“U Hagu je bilo sedam presuda za zločine u Foči, od toga se dvije samo odnose na seksualno nasilje. Presude navode da su žene i djevojke odvođene, grupe muškaraca su ih silovale, maltretirale, prijetile”, rekao je Rovčanin, kao i da se u jednoj od presuda navodi da je jedna od djevojaka silovana čak 150 puta u 40 dana.

On je dodao da je Sud Bosne i Hercegovine donio 16 osuđujućih presuda kojima je 17 osoba osuđeno na ukupno 207 i po godina zatvora. Od tog broja, 15 je – samo zbog silovanja i drugih oblika seksualnog nasilja – osuđeno na 188 godina zatvora.

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju je zbog zločina u Foči u sedam presuda osudio devet osoba na dvije doživotne i 121 godinu zatvora. U dvije haške presude su četiri osobe osuđene za silovanje na ukupno 75 godina zatvora: Dragoljub Kunarac – 28, Radomir Kovač – 20, Zoran Vuković – 12 i Dragan Zelenović – 15 godina.

Kaloper je kritikovala rad institucija Bosne i Hercegovine na procesuiranju ratnih zločina, posebno zločina ratnog seksualnog nasilja jer “biološki sat otkucava” i žrtve koje su doživjele nasilje umiru, a neke od njih nisu imale priliku da ispričaju šta im se desilo.

“Mi od institucija nismo imale psihološku podršku. Imate osobe koje ne mogu da se nose s tim, pogotovo ako nikad nisu ispričale svoju priču pa je sada nakon 30 godina pričaju”, rekla je Kaloper.

Adnan Delić, Foto: BIRN BiH

Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić je kazao da će se potruditi da od naredne godine obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv seksualnog nasilja u ratu bude institucionalno. On je kazao da će druga inicijativa za koju će se zalagati biti spomenik žrtvama seksualnog nasilja u Bosni i Hercegovini.

“Idealno bi bilo da se spomenik napravi u Foči, Višegradu ili Prijedoru – koji su najbolji svjedoci tih zločina. Ukoliko to ne bude moguće na teritoriji Republike Srpske, onda u Kantonu Sarajevo ili negdje u Federaciji gdje je moguće“, rekao je Delić.

Rekao je da je, prema procjenama, analizama i istraživanjima, broj silovanih osoba u ratu oko 50.000, a pri Ministarstvu je registrovano oko 1.000 žena, muškaraca i djevojčica koji su ostvarili pravo i status civilne žrtve rata.

Članice Udruženja “Foča 92–95.” apelovale su na medije da o zločinima ne izvještavaju samo na datume obilježavanja godišnjica, nego i da se aktivnije uključe u rad s bivšim logorašima i preživjelim žrtvama, te im 19. juna daju više prostora u dnevnicima.

Najčitanije
Saznajte više
Napadač na novinara Mirzu Derviševića pravosnažno osuđen na tri mjeseca zatvora
Apelacioni sud Brčko distrikta pravosnažno je osudio Bojana Radovanovića na kaznu zatvora od tri mjeseca zbog nanošenja lake tjelesne povrede i ugrožavanja sigurnosti novinaru Mirzi Derviševiću.
Performans članova i članica Organizacionog odbora šeste Bh. povorke ponosa. Foto: Detektor
Performansom najavljen slogan “Ljubav je zakon“ ovogodišnje bh. povorke ponosa 14. juna
Performansom ispred Državnog parlamenta, Bh. Povorka ponosa pozvala je građane da se 14. juna pridruže u borbi za pravdu i ukazala na višegodišnji ignorantski i diskriminirajući pristup države prema pravima LGBTIQ+ zajednice.
U Kiseljaku ekshumirani posmrtni ostaci dvije žrtve