Srijeda, 21 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Milan Savić. Foto: BIRN BiH

Nakon osam godina suđenja, zakazano je izricanje presude Paravcu, koji je optužen u svojstvu predsjednika Kriznog štaba u Doboju, te Bjeloševiću i Saviću, koje optužnica tereti kao načelnika odnosno zamjenika načelnika dobojskog Centra javne bezbjednosti (CJB). Optuženi su za zločin protiv čovječnosti zbog progona bošnjačkog i hrvatskog stanovništva 1992. i 1993. godine.

Prije zakazivanja presude okončano je iznošenje završnih riječi, u okviru kojih su Odbrane Bjeloševića i Savića zatražile oslobađanje od optužbi.

“Savić nije doveden u vezu ni sa jednom inkriminisanom radnjom i predlažemo da se oslobodi”, kazao je branilac Milorad Rašević.

Prema njegovim riječima, optuženi je imao fer suđenje, ali je povrijeđeno njegovo pravo na suđenje u razumnom roku pošto je glavni pretres počeo u aprilu 2016, a “agonija” Savića počela je 2014. godine, kada je bio uhapšen.

Odbrana smatra da nije dokazano da je Savić po ovlaštenju Bjeloševića preuzeo upravljanje Stanicom javne bezbjednosti u Tesliću, gdje je upućena formacija “Miće”.

Rašević je rekao da je optuženi tada bio radnik kontradiverzione zaštite i kao takav nije mogao imati komandnu ulogu.

“Pripadnici ‘Mića’ bili su pripadnici vojske, iz kog razloga su koristili vojne veze”, kazao je branilac.

Naveo je da je tek kasnije u junu Savić postavljen za pomoćnika te da su proizvoljni navodi optužnice da je on bio de facto zamjenik načelnika dobojskog CSB-a.

Prema Odbrani, sprovođenje istrage i podizanje optužnice izvedeno je neprofesionalno, a optužnica olako potvrđena.

“Optužuje se kao zamjenik iako je bio pomoćnik… Nijedan svjedok bošnjačke i hrvatske nacionalnosti iz Teslića nije saslušan na okolnosti progona”, istakao je Rašević.

Iz svih tih razloga, kako je dodao, Odbrana je imala pasivan stav i nije predložila nijednog svjedoka, a uložila je samo četiri materijalna dokaza.

Odbrana Bjeloševića okončala je ranije započeto iznošenje završnih riječi. Branilac Slobodan Cvijetić osvrnuo se na akcije u Bukovačkim Čivčijama, Ševarlijama, Potočanima i Gornjem Pridjelu, navodeći da su one bile vojne i da u njima nije učestvovala policija.

“Nema dokaza da Andrija Bjelošević učestvuje u planiranju akcija, da prihvata da se koriste resursi CSB-a ili da izdaje naredbe”, rekao je Cvijetić.

Prema njegovim riječima, nema dokaza ni da je optuženi poslao jedinicu “Miće” u Teslić niti da je tada bio pretpostavljen njenim pripadnicima, kao ni Saviću. Kako je kazao, to je bila isključivo vojna jedinica i u Teslić je stigla vojnom naredbom.

Optuženi Bjelošević u završnom obraćanju je ustvrdio da nije počinio, naredio ni podstrekivao zločine.

“U svom radu sam se borio da se primijeni zakon, da se radi profesionalno, pa i u tim najtežim vremenima”, rekao je Bjelošević, dodavši da je Tužilaštvo pokušavalo da izokrene neke njegove iskrene namjere.

Kazao je da je od juna do septembra 1992. trajalo ponovno uspostavljanje CSB-a, te da je pročišćen rezervni sastav, vršene obuke i rasvjetljavana krivična djela.

U ovom predmetu ranije je prvooptuženi bio Milan Ninković, nekadašnji član Kriznog štaba u Doboju, ali je postupak protiv njega razdvojen zbog bolesti.

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih