Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.
Alisa Ramić (Mutap). Foto: BIRN BiH

Iz Državnog suda navode da je Ramić uručen akt kojim se upućuje na izdržavanje kazne zatvora.

“Sud nije zaprimio zahtjev za odgodu početka izdržavanja kazne zatvora za osuđenu Alisu Ramić”, rečeno je za Detektor iz Suda BiH.

Početkom aprila Trećestepeno vijeće Suda BiH u konačnici je osudilo Alisu Ramić, ranije Mutap, na dvije i po godine zatvora zbog davanja lažnog iskaza u vezi sa stradanjem Memića. Ovom presudom potvrđena je odluka Apelacionog vijeća Suda BiH, dok je Hasanu Dupovcu – u oslobađajuću – preinačena ranija presuda kojom je bio osuđen na tri godine zatvora za zloupotrebu položaja.

Apelaciono vijeće je krivicu Ramić utvrdilo na osnovu dva iskaza koja je dala na početku istrage.

“Iako su joj, kao očevicu, poznate okolnosti usljed kojih je Dženan Memić teško povrijeđen 8., a preminuo 15. februara, iste je svjesno prešutjela”, kazao je predsjedavajući Apelacionog vijeća Staniša Gluhajić u obrazloženju presude.

Prvostepenom presudom su Ramić, Dupovac te Zijad Mutap, Josip Barić i Muamer Ožegović oslobođeni krivice, nakon čega je Apelaciono vijeće obnovilo suđenje u ovom predmetu te osudilo Dupovca i Ramić, da bi Trećestepeno vijeće samo Ramić potvrdilo kaznu.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu