Utorak, 6 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Džemal Hadžić. Foto: BIRN BiH

Prije ulaganja materijalnih dokaza, predsjedavajuća Sudskog vijeća Minka Kreho je saopćila da je kao nedopušten odbačen zahtjev Damira Alagića, branioca optuženog Harisa Sikire, za izuzeće tužioca Vladimira Simovića iz ovog predmeta. Vijeće je, prema riječima sutkinje Kreho, odbilo prijedlog i da tužilac bude saslušan kao svjedok.

Rečeno je i kako su tri svjedoka Tužilaštva, predložena za saslušanje putem videolinka, nedostupna Sudu BiH, te je naloženo tužiocu da do narednog ročišta dostavi njihove kontakte.

Nakon toga, tužilac Simović je uložio više od 70 dokaza, od kojih se većina odnosila na izvode iz službenih listova iz 1992. i 1995. godine, te naredbe, informacije i izvještaje Oružanih snaga i Armije BiH, te vojske Srpske Republike BiH i Republike Srpske.

Uložene su i vojne evidencije za koje je tužilac pojasnio kako je riječ o dokazima koji pokazuju da su optuženi bili pripadnici Oružanih snaga u različitim jedinicama na području Ilijaša i Breze, u različitim periodima tokom rata u BiH.

Mensur Hasagić, branilac Džemala Hadžića, kazao je kako su sve Odbrane u pisanoj formi uložile izjašnjenje o spornim i nespornim dokazima.

Nakon što je sutkinja Kreho pojasnila da trenutno traži usmena izjašnjenja, Odbrana Teufika Turudića uložila je prigovore na relevantnost brojnih uloženih uredbi iz službenih listova.

Na brojne dokaze u vezi s radom Općinskog štaba Teritorijalne odbrane Breza, Senad Pizović, branilac Nehrua Ganića, uložio je prigovore relevantnosti, navodeći kako ovi dokazi nemaju veze s napadom na Čemerno, koji je predmet optužbe. Iste prigovore uložile su i druge odbrane na brojne dokaze, navodeći se ne odnose na period iz optužnice.

Nekoliko odbrana uložilo je prigovor autentičnosti na medicinsku dokumentaciju Milenka Trifkovića, civila koji je 10. juna 1992. ranjen u blizini svoje kuće u Čemernom, uz objašnjenje da ova dokumentacija nije vještačena.

Na kraju ročišta, tužilac Simović je Odbranama proslijedio nalaz i mišljenje vještaka Željka Karana. Nakon predlaganja da vještak bude pozvan za saslušanje, sutkinja Kreho je pojasnila da taj nalaz nije naveden kao dokaz u optužnici i da ga može uložiti kao dodatni dokaz na kraju dokaznog postupka.

Za zločine u Čemernom u općini Ilijaš optuženi su Džemal Hadžić, Teufik Turudić, Džemal Smolo, Senad, Haris i Benjamin Sikira, Enes Durak, Mirsad, Nusret i Mirzet Bešlija te Nehru Ganić. Prema optužnici, oni su 10. juna 1992. napali Čemerno – pucanjem, bacanjem bombi, mučenjima i paljenjem imovine – što je za rezultat imalo smrt 30 osoba srpske nacionalnosti.

Nastavak suđenja zakazan je za 16. maj.

Najčitanije
Saznajte više
Majstorović i ostali: Ukopao devet mještana ubijenih u potoku
Na suđenju za zločine na području Vlasenice, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se dana kada je nakon napada ukopao devet ubijenih komšija i kada je vidio Živojina Majstorovića i Radenka iz Rašića Gaja.
Nešković Zoran i ostali: Đerićeva Odbrana traži odbijajuću presudu
Odbrana Slaviše Đerića, optuženog za zločin na području Rogatice, u završnoj riječi je od Suda Bosne i Hercegovine zatražila da donese odluku kojom se optužba odbija u cijelosti.
Avdičević i ostali: Čuo da je ubijen zarobljenik u Herama
Optuženi za zločine u Srebrenici negirali krivnju