Petak, 5 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Okružni sud u Doboju. Foto: BIRN BiH

Bivši pripadnik 103. brigade Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Jozo Maras potvrđenom optužnicom tereti se da je u maju i junu 1992. godine u logoru “Rabić”, u vojnim hangarima u Derventi, s drugim i za sada nepoznatim vojnicima HVO-a tukao petoricu civila srpske nacionalnosti iz Dervente.

Za zlostavljanje zatvorenika u “Rabiću” te u zgradi bivšeg Doma JNA u Derventi optužen je i Lazar Matin – koji se, prema navodima Tužilaštva u Doboju, ranije zvao Husejin Avdić “Tekila” – iz Gračanice.

U optužnici se navodi da je Matin učestvovao u zlostavljanju 11 civila srpske nacionalnosti u maju 1992. godine.
Zbog ubistva ratnog zarobljenika, bivšeg pripadnika Vučjačke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), počinjenog polovinom juna 1992. na području Doboja, optužen je Luka Ćoso iz Dervente, nekadašnji pripadnik 103. brigade HVO-a.

Najčitanije
Saznajte više
Predstavljen priručnik za odgovorno i profesionalno izvještavanje o pravosuđu
Priručnik “Pravosuđe i mediji: Vodič za izvještavanje o postupanju tužilaštava i sudova”, koji novinarima pruža smjernice za izvještavanje o istragama i sudskim postupcima, predstavljen je s ciljem približavanja rada pravosudnih organa medijima i široj javnosti.
Odobrena Reformska agenda: BiH dobija pristup fondu većem od 900 miliona eura
Evropska komisija je pozitivno ocijenila Reformsku agendu Bosne i Hercegovine koja je ključni korak za dobijanje sredstava Evropske unije za reforme i rast, dok je pred našom zemljom još puno posla, kažu eksperti za praćenje i monitoring evropskih integracija u nadi da će bh. institucije ispuniti sve obaveze u kontekstu potpisivanja i ratifikacije sporazuma o instrumentu i zajmu.
Intenzivan porast digitalnog nasilja prema novinarima u BiH
Schmidt od lokalnih političara očekuje napore za otvaranje pregovora ka EU
Osuđenom za prijetnje sutkinji Seni Uzunović odobrena novčana zamjena kazne