Srijeda, 6 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Zoran i Radenko Ilić. Foto: Sud BiH

Branilac Veljko Ćivša kazao je da svih šest svjedoka može biti saslušano na jednom ročištu.

Tužilac Ahmed Mešić rekao je da se ne protivi saslušanju svjedoka, kao ni da optuženi dâ iskaz u svoju korist, ali da se ne slaže sa neuropsihijatrijskim vještačenjem koje je predloženo za neke svjedoke.

Predsjedavajući Vijeća Darko Samardžić kazao je da će odluka o vještačenju biti donesena nakon što Odbrana precizira prijedlog.

Zoran i Radenko Ilić optuženi su da su u naselju Rudo 19. juna 1992. učestvovali u odvođenju grupe civila bošnjačke nacionalnosti, kojima se od tada gubi trag. Oni su u svojstvu pripadnika Vojske Republike Srpske optuženi za učešće u širokom i sistematičnom napadu.

Suđenje će biti nastavljeno 13. novembra.

Najčitanije
Saznajte više
Buljubašić i ostali: Učešće bataljona “Lim” u akciji u Jošanici
Na suđenju za zločine na području Foče, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je sa svojim bataljonom “Lim” učestvovao u akciji u Jošanici 19. decembra 1992.
Puhalić i ostali: Silovana s puškom pored glave
Na suđenju za zločine na području Prijedora, svjedokinja Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričala je kako je u junu 1992. silovao vojnik u Suhom Brodu.
Jevtić i Perišić: S ocem i braćom krenuo prema Tuzli
Glušac i ostali: U junu presuda za zločine u Prijedoru
Patković: Torbica Zvonka Rajića