Četvrtak, 19 juna 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Rogatica. Foto: BIRN BiH

Vinko Zoranović je prošle godine pravosnažno oslobođen optužbi da je, kao pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) Rogatica, silovao dvije žene.

Nakon toga je podnio tužbu protiv Bosne i Hercegovine tražeći 20.000 konvertibilnih maraka kao naknadu za nematerijalnu štetu koja je nastala tokom suđenja.

Zoranovićeva pravna zastupnica Zorana Čarkić za Detektor je kazala da je Sud BiH donio prvostepenu odluku i da je tužbeni zahtjev djelimično usvojen, dodavši da ne može tačno reći koliko je smanjen.

“Izjavljene su žalbe protiv odluke. Ja sam se žalila, a žalilo se i Pravobranilaštvo”, rekla je Čarkić.

Iz Suda BiH je potvrđeno da je prvostepena presuda donesena i da su uložene žalbe o kojima još uvijek nije odlučeno.

Na glavnom ročištu po ovoj tužbi Zoranović je ispričao da je teško podnio hapšenje, pritvor, mjere zabrane, ali i sam sudski postupak, te da je u konačnici proveo nepuna dva mjeseca u pritvoru.

U predmetu protiv Zoranovića sudilo se i Božidaru Perišiću, koji je pravosnažno osuđen na deset godina zatvora zbog zločina protiv čovječnosti počinjenog 1992. na području Rogatice. Suđenje u ovom predmetu je počelo 25. marta 2016. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Milanko Kajganić i Mariofil Ljubić na javnom saslušanju komisija u Parlamentu BiH. Foto: Detektor
Dvije paralelne istrage za slučaj Viaduct u BiH
Milanko Kajganić, glavni tužilac Tužilaštva Bosne i Hercegovine, na saslušanju komisija Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) rekao je da je formiran predmet po prijavi zakonskih zastupnika firme “Viaduct” protiv članova Vijeća ministara i Predsjedništva BiH, zbog neizvršavanja presude protiv naše zemlje, kojom je BiH dužna isplatiti ovoj firmi više od 100 miliona maraka zbog izgubljenog spora.
Imenovani članovi radne grupe za usaglašavanje teksta zakona o VSTV-u
Visoko sudsko i tužilačko vijeće imenovalo je dva člana radne grupe s ciljem usaglašavanja teksta zakona o VSTV-u, koji nije dobio neophodnu podršku u zakonodavnoj proceduri.