Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Kompleks državnih pravosudnih institucija. Foto: BIRN BiH

Mirzet Begović ispričao je u Državnom sudu da je angažovan u Teritorijalnu odbranu (TO) opštine Lukavac i raspoređen da vozi načelnika Seada Hasanhodžića.

On je naveo da je, uz odobrenje načelnika, krenuo u konvoju iz Lukavca sa dva do tri kamiona u Split, kako bi dovezli humanitarnu pomoć koja je prikupljana u nekoliko gradova Republike Hrvatske.

Prema sjećanju svjedoka, konvoj je iz Lukavca krenuo krajem juna 1992. godine, a u pratnji je bio i Ahmet Bajrić, koji je tada bio u vojnoj policiji.

“Vozili smo se dva dana, tamo smo ostali sedmicu i u povratku opet dva dana vožnje“, naveo je svjedok.

Begović je rekao da su od načelnika opštine dobili propusnice koje su važile za teritorije pod kontrolom Armije BiH, dok im je Mijo Zec izdavao propusnice kojima su nesmetano prolazili kroz područja koje je držalo Hrvatsko vijeće obrane (HVO).

“Tako smo te propusnice pokazivali na punktovima, ovisno koja vojska bi nas zaustavila“, rekao je svjedok i dodao da niko nije napuštao konvoj.

Tužiteljicu Eldinu Biuk zanimalo je na osnovu čega se svjedok sjeća da je to bilo baš krajem juna 1992. godine, na šta je odgovorio da je tada prvi put napustio BiH, a u Splitu je počela sezona kupanja.

Na pitanje Brace Stupara, predsjedavajućeg Sudskog vijeća, koliko je Srednjoškolski centar udaljen od zgrade Opštine Lukavac, svjedok je rekao “oko 150 metara“, ali da tada nije znao da su Srbi tamo zatvarani.

“To sam čuo nakon rata, kao i za ‘Klaonicu’, da je i tamo bio pritvor za ljude druge nacionalnosti“, rekao je svjedok i dodao da je nakon rata saznao da su ljudi maltretirani i u zatvoru Modrac.

Svjedok je dodao da odranije poznaje Bajrića, kao i Refika Morankića, za kojeg je rekao da je bio komadant Modričke čete koja je bila interventna, te da ga je često viđao na sastancima kod načelnika.

“Ko ne zna Morankića, nije ni živio u Lukavcu. On je uvijek bio na raspolaganju načelniku, a čuo sam i da je nabavljao oružje za potrebe TO-a u Lukavcu“, naveo je svjedok.

Bajrić i Morankić su optuženi sa Zijadom Srabovićem, Abidom Arapčićem, Senaidom Ćosićem, Pašagom Čajićem, Samirom Džambićem i Mirsadom Žilićem za nečovječna postupanja, mučenja i ubistva civila u školama u Lukavcu i objektu “Klaonica” u Modracu, počinjena u periodu od juna do oktobra 1992. godine.

Prema optužnici, Srabović je bio pomoćnik komandanta za bezbjednost Štaba TO-a u Lukavcu, Morankić komandant “Fikine jedinice”, a ostali optuženi pripadnici te jedinice ili vojni policajci.

Suđenje se nastavlja 6. jula.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević i ostali: Drašković ponovo nije pristupio izjašnjenju o krivnji
Miodrag Drašković, optuženi za zločine počinjene na području Zvornika, ponovo se nije pojavio na izjašnjenju o krivnji u Državnom sudu.
Luka Babić (u sredini) sa braniocem Krešimirom Zubakom (desno). Foto: Detektor
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne riječi Državnog tužilaštva počelo je suđenje Luki Babiću, Alojzu Vrbiću, Marinku Martiću, Franji Joziću, Viktoru Markanoviću i Ivi Mrkonjiću za zločine počinjene nad bošnjačkim civilima u improvizovanim zatvorima na području Žepča tokom 1993. i 1994. godine.
Ivanović: Odvođenje na razgovore kod optuženog
Za zločine u Velikoj Kladuši 11 godina zatvora
Muratović i ostali: Čuo da su zarobljenici preminuli