Nedjelja, 23 novembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Ramiz Dreković. Foto: BIRN BiH

Kako su iz Suda Bosne i Hercegovine potvrdili za Detektor, novi datum za izricanje presude je 17. maj.

“Datum je pomjeren zbog obimnosti i složenosti predmeta, kao i zbog zauzetosti članova postupajućeg vijeća u tekućim predmetima Suda BiH“, naveli su u odgovoru iz Državnog suda.

Optužnica tereti Drekovića da je u periodu od 21. maja do 7. juna 1995. artiljerijskim jedinicama Četvrtog korpusa u mjestu Bjelimići (općina Konjic) naredio neselektivne napade na srpske civile u Kalinoviku.

Artiljerijske jedinice su, prema optužnici, izvele tri napada, ispalivši projektile velike razorne moći.

Kako se navodi, u napadu izvršenom 3. juna više projektila palo je u blizini škole, prilikom čega je ubijena 15-godišnja učenica, a četvero učenika ranjeno. U druga dva napada je ranjen četverogodišnji dječak i još jedan civil.

Suđenje Drekoviću je počelo u martu 2019. godine.

Najčitanije
Saznajte više
Festival ruskog filma u Istočnom Sarajevu: Veličanje ruske agresije na Ukrajinu
Dva dokumentarna filma o ruskoj agresiji na Ukrajinu prikazana su prije nekoliko dana u Istočnom Sarajevu, gdje je održan filmski festival u organizaciji sankcionisanog ruskog vladinog medija Russia Today. U jednom od filmova “glavni junak” je Siniša Vidović, savjetnik Nenada Stevandića, predsjednika Narodne skupštine Republike Srpske.
UDT još nije pokrenuo postupke protiv sudija i tužilaca koji nisu dostavili izvještaje o imovini
Ured disciplinskog tužioca još uvijek nije pokrenuo postupak protiv sudija i tužioca koji nisu dostavili izvještaje o imovini i interesima.
Predstavljena Baza sudski utvrđenih činjenica o ratu i prateći materijal za nastavnike