Ponedjeljak, 28 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Donji Vakuf. Foto: BIRN BiH

Hasib Kosovac je ispričao da je uoči rata živio u selu Sandžak u Donjem Vakufu, gdje ga je 6. juna 1992. uhapsila srpska vojska u šarenim uniformama. Izjavio je da ga je Živko Klisura tukao u policijskoj stanici, dok ga je na Jarčištu u policijskoj stanici dočekao zatvor.

Dodao je da su ga nakon prebacivanja u “Vrbas promet“, gdje je bila 21 osoba, svakodnevno tukli policajac Tanasić, Vojin Andrić i Svemir Nenad. Objasnio je da je u “Vrbas prometu“ ostao 22 dana, nakon čega je prebačen na Manjaču.

Na upit Odbrane zašto je u izjavi koju je dao Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) kazao da ga po dolasku ispred policijske stanice niko nije tukao, Kosovac je kazao da jeste tučen, te potvrdio tvrdnju Odbrane da je u “Vrbas prometu“ bila jedna prostorija i da su svi mogli vidjeti premlaćivanja.

Tužioca Olega Čavku dodatno je zanimalo da li se radi o Nenadu Tanasiću ili “Tanasiću čijeg se imena ne sjeća“. Svjedok je rekao da je riječ o Nenadu Tanasiću.

Fahrudin Omeragić je izjavio da je uhapšen 22. juna 1992. nakon čega su mu stavljene lisice na ruke, a potom mu je u centru čaršije prišao mladić u civilu koji ga je počeo tući. Tuča je, kako je kazao, trajala sve do SUP-a (Sekretarijat unutrašnjih poslova), gdje ga je saslušavao i tukao Stole Subašić.

Dodao je da ga je najviše tukao Vojin Andrić, koji mu je jedne prilike rekao: “Sad bih te zaklao, ali neću, koža ti neće vrijedit pet para“. Ispričao je kako je poslije policijske stanice prebačen u “Đuđinu kuću“, gdje je došao Andrić te ga udario nogom u prsa.

Omeragić je objasnio da je do 31. augusta bio u “Vrbas prometu“, gdje je bilo stotinjak zatvorenih lica te da su dobijali dva mala hljeba koja su morali podijeliti.

U unakrsnom ispitivanju je izjavio da je bilo zatvorenika koji su imali i po 70 godina te pojasnio da je njegov radni kolega Nenad Tihomir, koji je bio rezervni vojnik, zaprijetio policajcima, nakon čega ga više niko nije tukao.

Zijad Kovač, koji je živio u Oborcima kod Donjeg Vakufa, ispričao je da ga je uhapsila srpska vojska kada je htio pobjeći prema Karauli, nakon čega je odveden do policijskog punkta, a poslije u policijsku stanicu u Donji Vakuf.

Izjavio je da ga niko nije zlostavljao, ali mu je brat govorio da njega jesu. Naveo je da je prebačen u “Vrbas promet“, gdje je bilo 50 do 80 ljudi, gdje je proveo od 24 do 26 dana. Istakao je da nije bilo zlostavljanja u vrijeme njegovog boravka u “Vrbas prometu“.

Za zločine počinjene nad civilima nesrpske nacionalnosti na području Donjeg Vakufa optuženi su Jovan Šatara, Boško Savković i Sekula Šišić, kao načelnik Stanice javne bezbjednosti Donji Vakuf, komandir i zamjenik komandira Stanice milicije, te bivši policajci Nenad Tanasić i Boško Bilić, kao i Zdravko Balaban, u svojstvu načelnika bezbjednosti 19. partizanske brigade Vojske Srpske Republike Bosne i Hercegovine, i Jordan Ilić, nekadašnji vojni policajac ove brigade.

Na teret im je stavljeno protivzakonito zatvaranje civila, ubistva, mučenje, nečovječno postupanje te prisilni nestanak.

Nastavak suđenja je 23. maja.

Najčitanije
Saznajte više
Vidoje Blagojević i ostali: Drašković ponovo nije pristupio izjašnjenju o krivnji
Miodrag Drašković, optuženi za zločine počinjene na području Zvornika, ponovo se nije pojavio na izjašnjenju o krivnji u Državnom sudu.
Luka Babić (u sredini) sa braniocem Krešimirom Zubakom (desno). Foto: Detektor
Luka Babić i ostali: Počelo suđenje za zločine u Žepču
Čitanjem optužnice i iznošenjem uvodne riječi Državnog tužilaštva počelo je suđenje Luki Babiću, Alojzu Vrbiću, Marinku Martiću, Franji Joziću, Viktoru Markanoviću i Ivi Mrkonjiću za zločine počinjene nad bošnjačkim civilima u improvizovanim zatvorima na području Žepča tokom 1993. i 1994. godine.
Ivanović: Odvođenje na razgovore kod optuženog
Za zločine u Velikoj Kladuši 11 godina zatvora
Muratović i ostali: Čuo da su zarobljenici preminuli