Četvrtak, 15 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Radomir Pantić. Foto: BIRN BiH.

Svi su optuženi oslobođeni, potvrdio je branilac prvooptuženog Pantića, Radivoje Lazarević.

“Dobio sam presudu Suda Bosne i Hercegovine kojom je odbijena žalba Tužilaštva BiH i potvrđena prvostepena presuda”, rekao je Lazarević za BIRN BiH.

Krajem marta ove godine, Sud BiH donio je prvostepenu presudu kojom su Pantić, Nenad Vukotić, Branko Jolović, Milomir Milošević i Nikola Lošić oslobođeni optužbi za ubistva najmanje 57 bošnjačkih civila u selu Zaklopača kod Milića.

Prvostepeno Sudsko vijeće je tada zaključilo da nije van razumne sumnje dokazano da su optuženi 16. maja 1992. godine počinili ubistva civila u Zaklopači.

Predsjedavajuća Vijeća, Mira Smajlović, napomenula je tada da je tokom suđenja saslušan veliki broj svjedoka Tužilaštva i Odbrane, te izvedeno mnogo materijalnih dokaza, ali da se na osnovu njih nije mogla utvrditi krivica.

“Niko od neposrednih očevidaca nije bio konzistentan u svojim izjavama kad su u pitanju izvršioci ovog strašnog zločina, koji ni Odbrane nisu sporile”, kazala na izricanju prvostepene presude  Smajlović.

Pantić je bio optužen u svojstvu komandira Stanice javne bezbjednosti (SJB) Milići, Milošević kao aktivni policajac, dok su drugi optuženi bili pripadnici Vojske Republike Srpske (VRS).

U oktobru ove godine, na iznošenju žalbi, Optužba je zatražila ukidanje prvostepene presude navodeći da nisu pravilno ocijenjeni iskazi svjedoka.

Suđenje Pantiću i ostalima počelo je u maju 2017. godine. S njima su bili optuženi Blagoje Vojvodić i Čedo Bogičević, ali je prije početka suđenja postupak razdvojen jer su nedostupni.

Najčitanije
Saznajte više
Zahtjev za veto Željke Cvijanović na odluku Predsjedništva BiH dobio potrebnu većinu u NSRS
Zahtjev Željke Cvijanović da se stavi veto na odluku Predsjedništva BiH da zatraže pomoć EUFOR-a pri hapšenju Milorada Dodika, Radovana Viškovića i Nenada Stevandića dobio je potrebne glasove tokom sjednice Narodne Skupštine Republike Srpske (NSRS).
Na proslavi 30 godina odnosa BiH s Kinom, projekti kritikovani zbog manjka transparentnosti predstavljeni kao uspjeh
Odnosi Bosne i Hercegovine i Kine su prijateljski, jedan je od zaključaka konferencije povodom 30. godišnjice uspostavljanja diplomatskih odnosa između BiH i države koja je u Ujedinjenim nacijama prije godinu dana glasala protiv Rezolucije o Srebrenici, a pohvaljeni su kao uspješni projekti koji su ranije kritikovani zbog nedostatka transparentnosti.
Poljska Dodiku planira zabraniti ulazak u zemlju