Ponedjeljak, 20 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Ekshumacija u Međinama kod Mostara. Foto: Tužilaštvo BiH

Kako je navedeno u saopćenju, od početka ekshumacije do danas u ovoj grobnici pronađeni su posmrtni ostaci najmanje 15 osoba, te je pronađeno više fragmenata koštanih i posmrtnih ostataka, za koje će se naknadno utvrditi o koliko osoba se radi.

“Pronađeni posmrtni ostaci žrtava prebačeni su u prostorije gradskog groblja ‘Sutina’ u Mostaru radi obdukcije, identifikacije i forenzičke obrade”, stoji u saopćenju.

Ova ekshumacija je nastavak ranije ekshumacije posmrtnih ostataka žrtava iz proteklog rata, navode iz Državnog tužilaštva.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) ranije je pisala o ovoj ekshumaciji, kada je bilo pronađeno najmanje osam posmrtnih ostataka. Kako je tada za BIRN BiH kazala Emza Fazlić, glasnogovornica Instituta, četiri tijela su pronađena kompletna, dok je jedno tijelo nekompletno. Prema njenim riječima, tokom ekshumacije pronađene su odjeća i tkanina u koju su žrtve bile zamotane.

 

Najčitanije
Saznajte više
Obilježavanje godišnjice razmjene zatočenika iz “Musale” u Konjicu
U Crkvi Presvetoga Trojstva u Buni danas se obilježava godišnjica razmjene zatočenika hrvatske nacionalnosti koji su u “Musali” u Konjicu bili zarobljeni i mučeni, i kada je, prema riječima jednog od logoraša, razmijenjeno oko 450 osoba.
Okrugli sto povodom obilježavanja godišnjice zločina na Kazanima
Okruglim stolom i predstavljenjem publikacije „Kazani: suđenja, (re)ekshumacije, memorijalizacija“ sljedeće sedmice će se obilježiti 32. godišnjica ubistva na lokalitetu Kazani.
Godinu i po od hapšenja, Tužilaštvo BiH bez odluke u predmetu za terorizam