Četvrtak, 26 marta 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.
Okružni sud u Banjoj Luci. Foto: BIRN BiH

Gajića je Posebno odjeljenje za suzbijanje korupcije, organizovanog i najtežih oblika privrednog kriminala Republičkog javnog tužilaštva optužilo da je počinio krivično djelo “nesavjestan rad u službi u vezi sa nabavkom medicinske opreme tokom trajanja pandemije koronavirusa”.

U saopštenju Tužilaštva se navodi da optužnica tereti Gajića da je kao direktor ove zdravstvene ustanove, u okolnostima proglašene vanredne epidemiološke situacije za teritoriju Republike Srpske, proveo javnu nabavku zaštitnih odijela i maski za potrebe bolnice i JU “Dom za starija lica Doboj” pregovaračkim postupkom bez objave obavještenja o nabavci, ukupne vrijednosti 136.918,55 konvertibilnih maraka (KM).

Prema navodima optužnice, umjesto ugovorene medicinske robe isporučena je nemedicinska roba, te je, svjesnim kršenjem zakona i drugih propisa i propuštanjem dužnosti nadzora, Gajić oštetio budžet Grada Doboja u iznosu od 82.320,00 KM.

“Gajić je ugovor o nabavi zaštitnih odijela i maski zaključio sa pravnim licem ‘Travel for fun’ d.o.o Banja Luka, koji nije ispunjavao kvalifikacione uslove za učešće u predmetnoj nabavci u pogledu sposobnosti za obavljanje profesionalne djelatnosti”, navodi se u saopštenju Tužilaštva.

Mladen Gajić je uhapšen u akciji Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske (MUP RS) 6. oktobra 2021. godine, u sklopu istrage o takozvanim “korona ugovorima”, odnosno nabavkama koje su vršile zdravstvene ustanove za vrijeme trajanja pandemije.

Nekoliko dana prije toga, uhapšen je i direktor turističke agencije “Travel for fun” Saša Marković, kao i direktor Instituta za javno zdravstvo Branislav Zeljković te još nekoliko lica, zbog sumnje da su počinili krivična djela u procesima nabavki tokom trajanja pandemije koronavirusa.

 

Najčitanije
Saznajte više
Skoro 300 nedostupnih za ratne zločine
Trenutno je u radu više od 200 predmeta ratnih zločina protiv poznatih počinilaca, od čega njih 117 detektuje procesnu smetnju nedostupnosti osumnjičenih lica, što je izazov s kojim će se pravosuđe susretati u narednom periodu, rečeno je prvog dana sjednice Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV).
Mržnja s tribina u Širokom Brijegu posljedica nereagovanja institucija
Tri dana nakon utakmice u Širokom Brijegu na kojoj je zabilježen veliki broj poruka mržnje među navijačima, iz Kantonalnog tužilaštva Zapadnohercegovačkog kantona su naveli da se poduzimaju potrebne radnje, dok sagovornici Detektora ističu da ovakvih poruka ne bi bilo da su institucije radile svoj posao.
Bosna i Hercegovina i dalje bez ključnih medijskih zakona