Ponedjeljak, 1 decembra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Sudnica Suda Bosne i Hercegovine. Foto: BIRN BiH

Predsjedavajući u ovom predmetu je sudija Stupar, drugi član Vijeća je sudija Davorin Jukić, dok je novi član sutkinja Enida Hadžiomerović. Do promjene u sastavu Vijeća je došlo zbog bolovanja sutkinje Lejle Konjić-Dragović.

Novom članu Vijeća će, kako je rekao Stupar, biti potrebno 30-ak dana da se upozna s predmetom i dokazima, dok će se Tužilaštvo i Odbrana na narednom ročištu izjasniti o tome da li žele da se dokazi ponovo izvode.

Ujić je optužen da je 2. augusta 1992. godine komandovao grupom od 50 pripadnika Gučevske čete u napadu na rogatičko selo Kozadre, a na teret su mu stavljena ubistva, ranjavanja, prisilno preseljenje, zatvaranja i druga djela nad licima bošnjačke nacionalnosti.

Nastavak suđenja bit će zakazan naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Patković: Odgođeno saslušanje svjedoka zbog zapisnika iz istrage
Saslušanje svjedoka na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin u Dusini kod Zenice odgođeno je jer Odbrani nije bio dostavljen pravi zaspisnik iz istrage.
Lučarević: Ubistva, ranjavanja i zlostavljanja vojnika u Dobrovoljačkoj
Na suđenju za zločine u Sarajevu, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetio se ubijanja i ranjavanja pripadnika Jugoslovenske narodne armije (JNA) prilikom zaustavljanja kolone u Dobrovoljačkoj ulici te kako je tučen nakon zarobljavanja.
Vujović Ratko i ostali: Saslušanje zarobljenika iz Srebrenice
Ristić i ostali: Vojni policajci ispred škole u Orahovcu
Milić i ostali: Obezbjeđenje autobusa u Bratuncu