Utorak, 20 maja 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Sud BiH. Foto: Sud BiH

Jusuf Mujadžić je kazao da je 18. juna bio napad na Ševarlije i da se s drugima skrivao u šumi. Rekao je da su u selo ušli vojnici, nakon čega ga je tužilac Edin Muratbegović podsjetio da je u istrazi naveo da je bila i vojska i policija, koje su imale slične uniforme.

“Kod vojske je bila ista kao prije, a kod policije našarana”, kazao je Mujadžić.

Dodao je da nije vidio oznake na uniformama, kao i da nikog nije prepoznao. On je rekao da su ih nakon tri dana skrivanja pozvale žene da izađu iz šume, a da ih je dočekao vojnik s mitraljezom i naredio im da se postroje. Dodao je da su odvezeni, a da je kod džamije bilo sedam mrtvih mještana, koje su morali da ukopaju.

Mujadžić je kazao da je na nekoliko drugih mjesta ukopano još nekoliko ljudi, a da je njegov komšija Rašid ubijen u kući.

“Ševarlije, Pridjel i Potočani taj dan su napadnuti. Mislim da je bilo više od 60 mrtvih”, rekao je svjedok.

On je kazao da je sa trojicom sinova i drugim mještanima odveden u kasarnu u Ševarlijama, gdje ih je bilo oko 200. Kazao je da je kasnije sa dvojicom sinova prebačen u Modriču, a da je maloljetni sin pušten.

Za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu u periodu od maja 1992. do kraja 1993. godine sudi se Borislavu Paravcu, Andriji Bjeloševiću i Milanu Saviću. Na teret im je stavljen progon civilnog bošnjačkog i hrvatskog stanovništva – ubistvima, zatvaranjem i drugim nečovječnim djelima na području Doboja i Teslića.

Paravac je, prema optužnici, bio predsjednik Kriznog štaba, Bjelošević načelnik dobojskog Centra službi bezbjednosti (CSB), a Savić njegov zamjenik.

Odgovarajući na pitanja Odbrane, svjedok Mujadžić je potvrdio da je u Ševarlijama bila rezervna stanica policije i da je on bio u njenom sastavu, ali da su im sve oduzeli. Rekao je da je nakon Modriče bio u radnoj obavezi u firmi u kojoj je ranije radio, a da je Doboj napustio u decembru.

Na suđenju je ispitan i svjedokov sin Vahidin Mujadžić, koji se prisjetio napada 18. juna, skrivanja u šumi i jake eksplozije koju su čuli kada je srušena džamija. Prema njegovim riječima, bilo je 30 do 40 vojnika u “smb” uniformama.

Svjedok je rekao da su 20. juna izašli iz šume nakon što ih je komšinica pozvala na kafu.

“Nismo ni uzeli šolju, dolaze, psuju nam balijsku majku, kaže: ‘Još vas ima’”, prisjetio se Mujadžić.

Ispričao je kako su kamionom odvezeni kod džamije, gdje su ukopali sedam mrtvih, među kojima su bili i njegovi rođaci. Kazao je da su odvezeni u kasarnu, odakle su vođeni na radove. Naveo je da je za 60 dana boravka u kasarni skoro svakodnevno išao da ukopava mrtve, kopa rovove i obavlja druge radove.

On je rekao da u Ševarlijama nisu imali ništa od oružja kada su napadnuti. Kazao je da je 15-ak dana prije dolazio komandant Milovan Stanković i nakon razgovora sa predstavnikom Mjesne zajednice, rečeno im je da predaju oružje. Dodao je da je policija u plavim uniformama bila kada su predavali oružje.

Na pitanje Bjeloševićevog branioca Slobodana Cvijetića po čemu je prepoznao civilnu policiju, svjedok je kazao da je bilo raznih uniformi i da je vidio vozilo civilne policije. Optuženi Bjelošević pitao je da li su bile borbe u poljima kod Ševarlija i Pridjela, na šta je Mujadžić kazao se pucnjava čula s područja između rudnika i Mravića.

Član Vijeća Lejla Konjić-Dragović odlazi na bolovanje, a zamijeniće je sudija Braco Stupar. Kako bi se Stupar upoznao sa dosadašnjim tokom postupka, suđenje je odgođeno do 21. decembra.

 

Najčitanije
Saznajte više
Radović i ostali: Odvajanje muškaraca u Bijelom Potoku
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričali su kako su njihovi muški članovi porodica odvojeni u Bijelom Potoku 1. juna 1992. i kako su njihovi posmrtni ostaci kasnije ekshumirani, a neki do danas nisu pronađeni.
Šatara i ostali: Svjedokinja pod mjerama zaštite zbog straha od optuženog kojeg tereti za silovanje
Javnost je isključena sa ročišta na suđenju za zločin protiv čovječnosti na području Donjeg Vakufa, zbog saslušanja svjedokinje pod mjerama zaštite.
Muratović i ostali: Zarobljenik se objesio u Sapni
Danko Kajkut: Živjela u strahu u Kotor-Varoši
Ganić i ostali: Procesna nesposobnost dvojice optuženih