Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Dragomir Vasić. Foto. BIRN BiH

Odbrana je navela da je na osnovu optužnice Vasić došao u situaciju da se brani od radnji koje je obavljao po službenoj dužnosti, kao što su komunikacija, izvještavanje, upućivanje jedinica i slično.

Branilac Aleksandar Lazarević kazao je da se u optužnicama podignutim u ovom predmetu navode različiti učesnici zločinačkog poduhvata (UZP), kao i da ti navodi ne odgovaraju presudama za koje su pojedinci osuđeni.

Prema njegovim riječima, ne postoje ni indicije a kamoli dokazi da je Vasić komunicirao sa navedenim učesnicima UZP-a.

“Tužilaštvo nije dokazalo da je Vasić znao za namjeru navodnih izvršilaca UZP-a”, kazao je Lazarević.

On je napomenuo da je i vještak Tužilaštva Richard Butler na suđenju izjavio da Vasić nije znao za plan ubijanja muškaraca.

Branilac je kazao da je Vasić optužen kao saizvršilac, a ne po komandnoj odgovornosti, jer nema dokaza o njegovoj efektivnoj kontroli. On je objasnio gdje su bile raspoređene jedinice Posebnih jedinica policije (PJP) Centra javne bezbjednosti (CJB) u Zvorniku.

“U optužnici je svako spominjanje policije ili plave uniforme stavljeno na teret Vasiću”, rekao je Lazarević.

On je govorio o jedinicama policije koje su na terenu bile pretpočinjene vojsci, kao i o ulozi vojnih organa bezbjednosti i vojne policije u postupanju prema zarobljenicima.

Vasić je prema optužnici bio komandant Štaba policijskih snaga u Zvorniku i načelnik zvorničkog CJB-a. Tužilaštvo za pomaganje u genocidu tereti i Miodraga Josipovića, nekadašnjeg načelnika Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Bratuncu, Branimira Tešića, bivšeg zamjenika komandira Policijske stanice u Bratuncu, Danila Zoljića, nekadašnjeg komandanta PJP-a i Radomira Pantića, bivšeg komandira Prve čete PJP-a.

Odbrana je u završnoj riječi navela da Sudsko vijeće na osnovu snimaka ima priliku da vidi šta se dešavalo na sastancima u hotelu “Fontana” u Bratuncu. Branilac Lazarević je rekao da Vasić nije bio na prva dva sastanka, a da je samo formalno prisustvovao trećem 13. jula.

“Nema apsolutnog učešća Vasića. Nijednu rečenicu nije izgovorio niti ga je ko šta pitao”, istakao je Lazarević, dodajući da pripadnici CJB iz Zvornika na tom sastanku nisu dobili nikakav zadatak.

Prema Odbrani, nema dokaza ni da je Vasić bio na sastanku u kancelarijama Srspke demokratske stranke u Bratuncu, na kojem je razgovarano o sudbini zarobljenih muškaraca.

Lazarević se osvrnuo na dokaze kako je Vasić 15. jula obaviješten da hitno dođe u Zvornik jer grad “pada” i kako je tada predložio da se otvori koridor za prolazak kolone koja se iz Srebrenice kretala prema Tuzli, što je kasnije odobrio vojni komandant.

Kad je u pitanju pozicija komandanta Štaba, branilac je kazao da je on bio formiran u oktobru 1994. i da nije imao veze sa događajima u Srebrenici, te da je postojao pri svim CJB-ovima. Lazarević je dodao da je Štab imao nadležnosti da svakodnevno procjenjuje stanje i dostavlja izvještaje.

“Ni dan danas nisam siguran šta Tužilaštvo tvrdi s tim Štabom”, kazao je branilac.

On se osvrnuo na depeše kao dokumente u kojima se iznose operativna saznanja, odnosno prve informacije koje nije uvijek moguće provjeriti, tako da često sadrže netačne podatke. Napomenuo je da načelnik nije morao biti ni upoznat sa sadržajem depeša, te da se na svakoj nalaze inicijali onog koji je sastavio.

Iznošenje završnih riječi nastavlja se 25. oktobra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao