Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Emir Ališić
Emir Ališić. Foto: Sud BiH

“Sud je prihvatio sporazum o priznanju krivice cijeneći navedene olakšavajuće okolnosti i izrekao kaznu ispod minimuma propisanog zakonom za ovo krivično djelo”, rekla je predsjedavajuća Sudskog vijeća Biljana Ćuković.

Okolnosti pod kojima je sklopljen sporazum o priznanju krivice i razlozi za kaznu ispod minimuma koji je zakonom propisan izrečeni su na dijelu suđenja koji je bio zatvoren za javnost.

Prije isključenja javnosti, tužiteljica Biljana Golijanin je kazala kako bi činjenice koje bi se navele mogle štetiti ličnom interesu optuženog.

Ališića je optužnica teretila za pridruživanje stranim paravojnim formacijama, na način da je napustio BiH u decembru 2013. i da je u Siriji bio u jedinicama u okviru takozvanog ISIL-a.

Tužilaštvo BiH je nakon ročišta saopćilo da je optuženi priznao krivicu za odlazak na područje Sirije, gdje se pridružio paravojnim formacijama koje su djelovale u okviru struktura takozvanog ISIL-a, koji je odlukom Vijeća sigurnosti UN-a proglašen terorističkom organizacijom.

“Predložena kazna u skladu je s ulogom i odgovornošću optuženog u izvršenju krivičnog djela”, navodi se u saopćenju.

Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pisala je 29. decembra o sklapanju sporazuma o priznanju krivice. 

Na ovom ročištu branilac optuženog Bakir Hećimović je predložio da se Ališiću ukine pritvor. Ovaj prijedlog Sud nije prihvatio navodeći kako je Ališić izručen iz Sirije, odnosno da nije dobrovoljno došao, zbog čega postoji opasnost od ponavljanja krivičnog djela.

Njemu je pritvor produžen na najduže devet mjeseci ili do upućivanja na izdržavanje kazne, a u izrečenu kaznu uračunava mu se i vrijeme provedeno u pritvoru od 19. decembra 2019. godine.

Na visinu kazne ne postoji mogućnost žalbe.

Povezane vijesti
Saznajte više
Naredne sedmice izricanje presude Dodiku i Lukiću
U Sudu Bosne i Hercegovine naredne sedmice planirano je izricanje prvostepene presude predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku i bivšem vršiocu dužnosti direktora “Službenog glasnika RS-a” Milošu Lukiću, koji se terete za nepoštivanje odluka visokog predstavnika.
Dodik na sjednici stranke o vraćanju VRS-a, odbacivanju Suda i Tužilaštva BiH, te najavi protesta i mitinga
SNSD smatra da nikakva presuda protiv Milorada Dodika, predsjednika Republike Srpske, ne treba biti donesena, te poziva na mitinge podrške da se usvoje raniji zaključci Narodne skupštine o afirmaciji Vojske Republike Srpske, zakona o nepoštivanju odluka Ustavnog suda BiH, te odbacivanju državnih pravosudnih institucija, rečeno je tokom sjednice Glavnog odbora stranke u Banjoj Luci.
Dežurni policajac nije čuo galamu u stanici u Osmacima
Tužilaštvo traži ponovno suđenje Mustafi Vrapcu