Četvrtak, 9 oktobra 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Zoran Tešić i Simo Stupar. Foto: BIRN BiH

Tužilaštvo je na suđenju pročitalo iskaze zaštićenog svjedoka S-5, tokom čega je javnost bila isključena.

Stupar je optužen sa Zoranom Tešićem za zločine počinjene nad bošnjačkim stanovništvom u Vlasenici. Na teret su im stavljena ubistva, zlostavljanja, mučenja, prisilni nestanci i napadi na sela.

Prema optužnici, Stupar je bio pripadnik Stanice javne bezbjednosti (SJB) u Vlasenici, a Zoran Tešić pripadnik Vojske Republike Srpske (VRS).

Nastavak suđenja je zakazan za 26. oktobar, kada je planirano da Odbrana sasluša dva predložena svjedoka.

Najčitanije
Saznajte više
Kevac: Nakon odvođenja muškaraca čuli rafale
Na suđenju za zločine na području Ključa, svjedoci Tužilaštva Bosne i Hercegovine prisjetili su se rafala koji su odjekivali 10. jula 1992. nakon što su muškarci odvedeni prema školi.
Ganić i ostali: Vidio Pušinu na sastanku s Izetbegovićem u komandi JNA
Na suđenju za napad na kolonu Jugoslovenske narodne armije (JNA), svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine izjavio je da je na sastanku vojnih zvaničnika i Alije Izetbegovića u komandi bio i optuženi Jusuf Pušina.
Zorić: Suđenje odgođeno zbog zahtjeva za izuzeće sudije
Mlaćo i Cikotić: Neovlaštene odluke Ratnog predsjedništva