Petak, 18 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.


Izvor: Centar za nenasilnu akciju

Prema riječima aktiviste Centra za nenasilnu akciju Amera Delića, obilježena su mjesta stradanja Bilivode kod Zenice, Miletići kod Travnika i mjesto napada na “Tuzlanski konvoj spasa” kod Novog Travnika, kao i lokaliteti hotela “Maršal” i “Igman”, s ciljem da se potakne neselektivno i primjereno obilježavanje mjesta stradanja “kako bi se u postojećoj kulturi sjećanja konačno pronašao kontekst da su na brojnim mjestima stradali nedužni ljudi”.

“Ukazujemo na potrebu da se svim žrtvama, njihovim porodicama i zajednicama omogući pravo na dostojanstveno sjećanje i da se na taj način doprinese izgradnji trajnog mira na našim prostorima. Nadamo se da će ova naša akcija potaknuti i mnoge ljude da se u budućnosti pridruže obilježavanju stradanja”, kazao je Delić.

Među novim obilježenim mjestima stradanjima je Bilivoda kod Zenice, gdje su ubijena četiri civila hrvatske nacionalnosti.

“Tu se još i da primijetiti neka kultura sjećanja, jer smo zatekli ostatke cvijeća i svijeća. Katica Mijač je bila od velike pomoći. To je stanovnica Bilivoda koja nam je pokazala mjesto stradanja. Osobe su ubijene i zapaljene, a kasnije pronađene nedaleko od mjesta stradanja”, rekao je Delić.

Za ovaj zločin Kantonalni sud u Zenici donio je oslobađajuću presudu.

Prema riječima Delića, obilježeno je i mjesto stradanja Miletići kod Travnika, gdje je ubijeno pet osoba, a 35 civila hrvatske nacionalnosti zarobljeno i odvedeno u kamp jedinice takozvanih “mudžahedina” gdje su premlaćeni. Kako navode iz Centra za nenasilnu akciju, izvršioci zločina nikada nisu kažnjeni.

Lokacija u vezi sa “Tuzlanskim konvojem spasa” obilježena je uz podršku Fondacije “Istina Pravda Pomirenje”.

“Konvoj sa humanitarnom pomoći sastojao se od nekoliko stotina kamiona, bio je dugačak sedam kilometara i išao je iz Splita, preko Gornjeg Vakufa za Tuzlu. Konvoj je zaustavljen 10. juna 1993. na barikadi na putu koju je stvorila velika skupina hrvatskih civila i vojnika u Rankovićima, sjeverno od Novog Travnika. Osam vozača ubijeno je iz vatrenog oružja, vozila su odvezena, a konvoj su opljačkali civili i vojnici”, navode iz Centra za nenasilnu akciju, dodajući da za ovaj zločin niko nije odgovarao.

Posmrtni ostaci tri osobe ubijene nakon zaustavljanja konvoja još uvijek nisu pronađeni.

Lokacije hotela “Igman” i “Maršal”, nekadašnji “Famos”, također su obilježene u sklopu akcije. Prema podacima Centra za nenasilnu akciju, hotel “Igman” je u periodu od februara do marta 1993. godine pretvoren u zatočenički objekat za vojnike i civile srpske i hrvatske nacionalnosti. Upravu nad objektom imala je Armija BiH i specijalna jedinica za posebne namjene zvana “Zulfikar”. Sud Bosne i Hercegovine je za zločine počinjene u hotelu “Igman” osudio Dževada Salčina, pripadnika Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar” Armije BiH, na zatvorsku kaznu u trajanju od godinu i po dana zatvora.

Državni sud je 2013. godine potvrdio optužnicu koja tereti i Nedžada Hodžića za zločine počinjene u hotelu “Igman”, ali predmet trenutno “miruje” zbog zdravstvenog stanja optuženog.

Objekat hotela “Maršal”, bivšeg “Famosa”, je u periodu od juna do augusta 1992. godine pretvoren u zatočenički objekat za civile srpske nacionalnosti.

“Između 100 i 150 civila je uhapšeno u Bradini kod Konjica i dovedeno u hotel. Upravu nad objektom imala je Armija BiH i specijalna jedinica za posebne namjene zvana ‘Zulfikar’. Zatočenici su bili smješteni u podrumske prostorije hotela gdje su svakodnevno zlostavljani i premlaćivani. Nakon nekoliko dana provedenih u prostorijama hotela ‘Famos’, premješteni su u logore ‘Čelebići’ i ‘Silos’ u Tarčinu. Za ove zločine još niko nije procesuiran”, saopćeno je iz Centra za nenasilnu akciju.

 

Najčitanije
Saznajte više
Slavko Perić od BiH traži blizu 23.000 maraka za naknadu materijalne štete
Slavko Perić, pravomoćno oslobođen optužbi za zločine na području Zvornika, u djelimično ponovljenom postupku traži od Bosne i Hercegovine da mu isplati naknadu materijalne štete.
Bivšem blagajniku BHANSA-e pet godina zatvora za pronevjeru u službi
Sud Bosne i Hercegovine je prvostepenom presudom osudio Dejana Pudara, bivšeg blagajnika u Agenciji za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA), na pet godina zatvora zbog pronevjere u službi.
Obilježavanje 32. godišnjice zločina u Trusini i Ahmićima
Zijad Mutap traži naknadu štete od 46.000 KM