Ponedjeljak, 17 Marta 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English


Muharem Dunić. Izvor: Sud BiH

Dupovac je naglasio da je Dunić prihvatio kaznu zatvora u rasponu od tri do tri i po godine zatvora, a Sud BiH će sporazum koji je Dunić postigao sa Tužilaštvom BiH razmatrati u utorak 23. juna.

Dunićev advokat je rekao da je predložena sankcija niža od one koja je uobičajena jer “imaju dokazi u spisu da je Dunić više od dvije godine radio u bolnici dok je bio u Siriji i da je određeni period bio na straži, odnosno nije išao na ratišta, kao i to da se nije eksponirao u smislu nekakvih neprimjerenih poruka od tamo”.

Naglasio je da je Dunić izrazio žaljenje i kajanje.

“Raspon između tri i tri i po godine Tužilaštvo je prihvatilo, mada je Odbrana tražila da se raspon smanji na dvije i po, odnosno da bude od dvije i po do tri godine, međutim oni nisu htjeli ispod tri zato što je tri zakonski minimum u tom kontekstu. Vidjet ćemo da li će Sud prihvatiti sporazum ili ne. Po meni, s obzirom na dokaze koji postoje, koji su u vezi s optuženim osobito olakšavajuće prirode, pogotovo taj angažman u bolnici, mislim da ne bi trebalo biti problema”, kazao je Dupovac.

Dunića optužnica tereti da je u augustu 2014. otišao za Siriju iz Austrije, gdje je boravio na privremenom radu, i pridružio se ISIL-u. Sud BiH je optužnicu potvrdio 12. juna 2020. godine.

Dunić je jedan od sedmorice državljana BiH koji su u decembru 2019. deportovani iz Sirije u BiH nakon što su zarobljeni. Nekoliko drugih iz ove grupe također je najavilo zaključivanje sporazuma o priznanju krivice.

Najčitanije
Saznajte više
Državni sud odredio pritvor Dodiku, Stevandiću i Viškoviću
Sud Bosne i Hercegovine je na prijedlog Državnog tužilaštva odredio pritvor predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku, premijeru ovog entiteta Radovanu Viškoviću, te predsjedniku Narodne skupštine RS Nenadu Stevandiću.
Sud BiH još uvijek piše presudu Dodiku, rok može biti duži i od mjesec
Sud Bosne i Hercegovine još uvijek izrađuje pisani otpravak presude koju je izrekao Miloradu Dodiku za nepoštivanje odluka visokog predstavnika prije 16 dana. Iako to znači da je prošao najkraći zakonski rok za izradu presude, pravnici pojašnjavaju da je to uobičajena praksa Državnog suda i da može proći mjesec i duže.
Pudar: Početkom aprila iznošenje završnih riječi