Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Prihvaćeni su prijedlozi za saslušanje svjedoka i izvođenje materijalnih dokaza.

“Mi smo razmotrili prijedlog i odgovore na prijedlog”, kazao je Staniša Gluhajić, predsjedavajući Vijeća Suda BiH.

Gluhajić je rekao da je Vijeće prihvatilo prijedlog za saslušanje svjedoka Mitra Lazarevića i Zorana Jovića.

Miloš Perić, branilac optužeg Aćimovića, kazao je da su Lazarević i Jović bili zaduženi za vođenje evidencije u Drugom bataljonu, kao i vođenje VOB obrazaca (podaci iz vojne evidencije) i da se trebaju izjasniti da li su tačni upisi koji se odnose na lica relevantna za predmet optužbe.

Vijeće je prihvatilo i prijedlog za saslušanje četiri svjedoka, koji, prema riječima Perića, treba da potvrde da su osobe koje su sponzorisale jedinice bile vođene kao pripadnici Bataljona, te da su zbog toga bile oslobođene odlaska na liniju.

Perić je predložio saslušanje osam svjedoka na ove okolnosti, a Sud je prihvatio četiri navodeći da je osam previše.

Sud je prihvatio i saslušanje još dva svjedoka. U cilju zaštite, javnost je bila isključena sa ovog dijela ročišta na kojem se govorilo o okolnostima o kojima će oni svjedočiti.

Prihvaćen je i prijedlog za izvođenje materijalnih dokaza Odbrane koji se također prema navodima Odbrane odnose na osporavanje dokaza replike Tužilaštva.

Tužilaštvo BiH tereti Aćimovića da je, kao komandant Drugog bataljona Zvorničke brigade, u julu 1995. postupio po naredbi komande ove brigade i Glavnog štaba VRS-a da se Srebreničani iz škole u Roćeviću kod Zvornika, s povezima na očima i zavezanih ruku, odvedu na lokaciju koju je sam izabrao – šljunkaru na obali rijeke Drine u Kozluku, gdje su ubijeni.

Izvođenju svih predloženih dokaza Odbrane protivilo se Tužilaštvo BiH.

“Tužilaštvo smatra da prijedlog Odbrane za dokaze replike treba odbiti u cijelosti”, rekao je Predrag Tomić, tužilac Tužilaštva BiH.

Nastavak suđenja zakazan je za 22. januar, kada je planirano saslušanje tri svjedoka Odbrane.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao