Nedjelja, 20 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

godine.

Iz policije u Trebinju je saopćeno da su Ališpago i Halilović osumnjičeni da su 19. aprila 1993. godine planirali i napali mjesto Donje Selo na području Konjica, čime je izvršen progon stanovništva i uništena imovina.

Prema saopćenju, Ališpago je bio komandant Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar”, dok je Halilović bio komandant Četvrte lake muslimanske brigade Armije Bosne i Hercegovine (ABiH).

“Sve je za posljedicu imalo i ubistvo četiri srpska civila i to Zorana Kuljanina, Neđa Golubovića, Obrena Ristića i Petra Vukosava”, navedeno je u policiji.

Kako je rečeno, Ališpago i Halilović zvani Muderis su osumnjičeni da su, kao odgovorni oficiri ABiH, podsticali i naređivali progon i zatvaranje lica srpske i hrvatske nacionalnosti u logore u Čelebićima, Musali i Tarčinu, u kojima je bilo, u različitim intervalima, zatvoreno više od 2.000 lica.

Tužilaštvo BiH će nakon prijema izvještaja i provjera odlučiti da li će pokrenuti istragu protiv Ališpage i Halilovića.

Trenutno se pred Sudom BiH vodi suđenje protiv Ališpage, koji je optužen da je propustio da preduzme mjere na kažnjavanju njemu potčinjenih vojnika zbog ubistava 18 civila i četiri pripadnika Hrvatskog vijeća obrane (HVO) koja su počinjena u napadu na Trusinu 16. aprila 1993. godine.

Ališpago je bio optužen za zločine počinjene u selu Trusina zajedno s još petoricom pripadnika ABiH – Mensurom Memićem, Dževadom Salčinom, Senadom Hakalovićem, Nedžadom Hodžićem i Nihadom Bojadžićem. Međutim, zbog njegove bolesti postupak je u martu 2014. razdvojen.

Bivši pripadnici Specijalnog odreda za posebne namjene “Zulfikar”, Memić, Hodžić i Bojadžić su pravosnažno osuđeni na 37 godina zbog ubistava hrvatskih civila i zarobljenih vojnika u Trusini, dok su Salčin i Hakalović oslobođeni krivice.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.