Utorak, 4 Februara 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
_
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Na otvorenju izložbe pod nazivom “Srebrenica – duga borba majki za pravdu” u Strasbourgu, Mijatović je kazala kako bi Vijeće Evrope trebalo zvanično obilježavati ovaj datum u spomen na žrtve srebreničkog genocida počinjenog 1995. godine.

Ona se obratila članicama Pokreta “Majke enklava Srebrenica i Žepa” Muniri Subašić i Kadi Hotić.

“Vi, majke, pozivate Vijeće Evrope da obilježava 11. juli kao zvanični dan sjećanja na srebrenički genocid. Pridružujem se vašem glasu. Predugo je međunarodna zajednica skretala pogled. Došlo je vrijeme da se izaberu strane i maršira s vama, kako bi se sjeme mržnje zamijenilo sjemenom pravde”, istakla je Mijatović.

Ona je naglasila da mnogi ljudi u Evropi i svijetu i ne znaju da se dogodio genocid, a da ga neki negiraju, protiv čega se mora boriti, jer to predstavlja uvredu za žrtve te prijetnju po mir i pomirenje.

“Moramo se boriti protiv negiranja genocida. To je od velike važnosti jer je na području regiona kultura negiranja genocida pustila korijenje“”, rekla je ona.

Snage vojske i policije Republike Srpske su u julu 1995. godine – utvrđeno je presudama Haškog tribunala i Suda BiH – izvršile napad na Srebrenicu, tada zaštićenu enklavu, nakon čega je preko 7.000 muškaraca i dječaka ubijeno, a preko 40.000 žena, djece i starijih protjerano.

Bivši predsjednik Republike Srpske Radovan Karadžić osuđen je na doživotni zatvor, između ostalog i zbog genocida u Srebrenici, dok je bivši glavni komandant Vojske Republike Srpske (VRS) Ratko Mladić prvostepenom presudom Međunarodnog mehanizma za krivične sudove (MMKS) također osuđen na doživotnu kaznu zbog srebreničkog genocida.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.