Zatražena disciplinska odgovornost tužioca zbog predmeta “Orić” i “Gibraltar”
Mirza Omerović iz Ureda discplinskog tužioca je podsjetio na Janjićevu izjavu Balkanskoj istraživačkoj mreži Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) nakon pravosnažne oslobađajuće presude za ratne zločine Naseru Oriću i Sabahudinu Muhiću, u kojoj je naveo “da bi sud bio Sud BiH, u sudnici bi trebali biti i Srbi.” Omerović je naveo da Janjić ovim komentarom nije čuvao integritet tužilačke funkcije.
Prema Omeroviću, komentar se može smatrati štetnim i posmatrati kroz nacionalnu prizmu nepovjerenja javnosti prema pravosuđu, u ovom slučaju prema sudu, te shvatiti da Sud BiH nije taj koji procesuira pripadnike jedne nacionalnosti.
“Nije prisustvovao objavi presude a tvrdi da u sudnici nije bilo Srba. Ako se nije nalazio u sudnici, kako može ustvrditi ko je bio, odnosno koje su nacionalnosti prisustvovale”, naveo je Omerović.
Apelaciono vijeće Suda BiH je krajem 2018. godine oslobodilo nekadašnje pripadnike Armije Bosne i Hercegovine (ABiH) Nasera Orića i Sabahudina Muhića krivice za ubistva počinjena 1992. na području Srebrenice.
Obrazlažući drugu tačku disciplinske tužbe, Omerović je podsjetio na Janjićevo kašnjenje za izjavljivanje žalbe na presudu u predmetu “Gibraltar” iz novembra 2016. godine, navodeći da su u tom slučaju činjenice vrlo jasne.
Sud BiH je, prema navodima Ureda disciplinskog tužioca, 5. novembra 2016. izradio i dostavio Tužilaštvu presudu, nakon čega je sudskim rješenjem usvojen tužilački prijedlog za produženje žalbenog roka za još 15 dana, a kada je Janjić zbog “složenosti predmeta” zatražio produženje tog roka, njegov prijedlog je odbijen kao neosnovan a žalba odbačena kao neblagovremena.
“Sud može rok za žalbu, po zakonu, produžiti za 15 dana. U ovom predmetu je tužitelj pokazao nemar prema izjavljivanju žalbe”, rekao je Omerović.
Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) je u maju 2017. godine pisala kako je Državni sud, zbog kašnjenja tužioca, kao neblagovremenu odbacio žalbu na presudu u predmetu “Gibraltar” kojom su Stipe Prlić i Zoran Bakula oslobođeni krivnje za zloupotrebu položaja i primanje dara, a Neven Kulenović za davanje dara i drugih oblika koristi, nakon čega je protiv postupajućeg tužioca Janjića pokrenut disciplinski postupak.
Tužilac Janjić je kazao da se događalo da tužioci i sudije komentarišu sudske odluke, ali da je, po Uredu disciplinskog tužioca, jedino njegov komentar nešto što zahtijeva reakciju. Dodao je da se ne radi o nacionalnim stvarima, već o mišljenju i stavu o određenoj pojavi.
“Moje postupanje nije selektivno i pristrasno. Nikad u svom postupanju nisam povrijedio nepristrasnost. Nema jednostranosti, nema nacionalizma u postupanju”, rekao je Janjić.
Naveo je i da njegov komentar nije poljuljao povjerenje javnosti, već da ju je samo mogao vratiti, s obzirom da su, kako je dodao, oštećeni govorili da više neće dolaziti i svjedočiti, a sada je obratno.
Govoreći o predmetu “Gibraltar”, Janjić je pojasnio da je, kao tužilac, morao imati rok od tri dana da analizira sudsko rješenje i na isto uloži žalbu, kao i da je tokom postupka oštećeni izjavio da odustaje od imovinskopravnog zahtjeva.
Njegov branilac Dejan Bogdanović smatra da disciplinski tužilac navode crpi iz informacija koje je dostavio Janjić, te da u ovom slučaju nedostaje činjenična baza.
Prije završnih riječi, Omerović je predočio materijalne dokaze, odnosno medijske napise, te sudska rješenja i odluke, a Bogdanović je za jedan dio kazao da se ne vidi suština zbog čega nisu relevantni, a za drugi dio da potiču iz krivičnog predmeta.
Disciplinska komisija će odluku donijeti naknadno.