Subota, 22 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

“Kanalima Interpola smo obaviješteni da je predmetno lice po potjernici iz BiH lišeno slobode u Sloveniji i da se nalazi u pritvoru”, kazali su u Ministarstvu pravde.

U ministarstvu navode da će obavijest odmah proslijediti pravosudnim organima BiH koji ga potražuju, pa tek po njihovom zahtjevu, uz koji se prilaže dokumentacija propisana međunarodnim ugovorom, ministar pravde BiH podnosi molbu za izručenje.

Nisu izneseni detalji u kojem mjestu je i kada tačno Brkić pronađen i uhapšen.

Brkića je u novembru 2015. Državni sud pravosnažno osudio na jedinstvenu kaznu od 11 godina zatvora zbog organizovanog kriminala, neovlaštenog prometa drogom, primanje dara i drugih oblika koristi te zloupotrebe položaja.

U presudi je, između ostalog, navedeno da je Brkić u svojstvu komesara policije stupio u kontakt s osobama za koje je kao policijski dužnosnik znao da vrše neovlašten promet drogom i koje su na području USK-a u prošlosti vršile slična djela, te su potom organizovali prodaju droge u inozemstvu i podjelu dobiti s njim.

S Brkićem je u predmetu zbog organizovanog kriminala na deset godina zatvora osuđen i Senad Šabić za kojim je također, raspisana Interpolova potjernica.

Obojica su kasnije bili optuženi u predmetu sa sudijom Državnog suda Azrom Miletić, a optužnica navodi da su sutkinji preko posrednika nudili dar kako bi se Brkiću i Šabiću umanjila kazna ili da se oslobode krivnje u žalbenom postupku koji je tada vođen.

Pred početak suđenja su obojica napustili teritoriju BiH, te je postupak razdvojen i vođen samo protiv sutkinje Miletić koja je prvostepenom presudom osuđena na dvije i po godine zatvora zbog primanja dara i drugih oblika koristi, ali je Apelaciono vijeće Suda ukinulo ovu odluku te je dalje vođenje postupka preneseno na Općinski sud Sarajevo.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.