Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Advokatica Zorana Čarkić je obrazložila da je tužba vrijedna 13.000 KM podnesena zbog bolova koje je Božović trpio usljed “nepravednog i neopravdanog” krivičnog postupka.

Među dokazima koji će se provesti, a koje je sutkinja Nada Papo prihvatila su, saslušanje Božovića, neuropsihijatrijsko vještačenje, kao i saslušanje jednog svjedoka.

“Božović će iznijeti vlastite osjećaje i trpljenja od lišenja slobode do prestanka mjera zabrane, te iznijeti svoje lično zapažanje, osjećaje kako su mjere uticale na njega kao i na porodicu, do okončanja krivičnog postupka”, navela je Čarkić.

Govoreći o vještačenju, Čarkić je kazala da će vještak, nakon pregleda, zaključiti je li kod Božovića nastupila duševna bol, kojeg intenziteta i trajanja od hapšenja 17. oktobra 2013. do pravosnažnosti oslobađajuće presude 3. aprila 2017. godine.

Božovića, nekadašnjeg pripadnika Vojske Republike Srpske (VRS), Sud BiH je u aprilu 2017. pravosnažno oslobodio krivice za zločin protiv čovječnosti počinjen na području Rogatice u septembru 1992. godine.

Pravobraniteljica Nađa Hozić je kazala da ostaje kod odgovora na tužbu i da smatra da domaće zakonodavstvo nije propisalo pravni osnov za naknadu štete koja se predlaže tužbom.

Također je istakla da se protivi vještačenju na okolnosti koje nisu sa pravne struke i sugestivnog su opredjeljenja, a “što je sud nekritički dozvolio i prihvatio”.

Naredno ročište je zakazano za 2. oktobar, kada će se provesti predloženi dokazi.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.