Utorak, 24 februara 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Zaštićeni svjedok GR-10 zatražio je prije ročišta je dodatne mjere zaštite. Prema riječima tužioca Predraga Tomića, postojali su određeni pritisci. Kazao je da je neko kontaktirao svjedokovu kćerku prije nego što je i svjedok znao kad će biti pozvan na sud.

Gariću se sudi za zlostavljanjanja i prisilne nestanke u Vlasenici 1992. godine, kao i za zločine na Srebreničanima u julu 1995. godine u mjestu Luke. On je bio pripadnik policije u Vlasenici a kasnije komandir Interventnog voda pri Vlaseničkoj brigadi Vojske Republike Srpske.

Najčitanije
Saznajte više
Optuženi Fikret Prevljak ispred zgrade Suda Bosne i Hercegovine. Foto: Detektor
Zukanović i ostali: Intervenisali zbog nezakonito zatvorenih lica u Hrasnici
Na suđenju za zločine u Hrasnici kod Sarajeva, svjedok Tužilaštva Bosne i Hercegovine ispričao je kako je intervenisao kod optuženog Fikreta Prevljaka da se iz zatvora u Hrasnici puste nezakonito zatvorena lica srpske nacionalnosti.
Pero Radić i ostali: Nije vidio optuženog u selima
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedok Odbrane je ispričao da optuženog Peru Radića nikada nije vidio tokom rata niti je čuo da je izdavao naredbe.
Đurđić i ostali: Novi član Sudskog vijeća
Danko Kajkut: Optuženi iza traktora s tijelima