Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Nakon diskusije, članovi VSTV-a su – sa devet glasova za, dva protiv i dva suzdržana – izabrali Gordanu Tadić za novu glavnu tužiteljicu, na šestogodišnji mandat.

Tadić je karijeru u pravosuđu počela 1995. kao stručna saradnica u Općinskom sudu Živinice, a naredne godine počinje raditi u živiničkom Općinskom tužilaštvu, gdje je od 1997. pa sve do 2003. godine obavljala funkciju zamjenice živiničkog općinskog tužioca i radila na svim vrstama predmeta iz nadležnosti općinskog tužilaštva.

Iz općinskog je 2003. prešla u tuzlansko Kantonalno tužilaštvo, gdje je do 2011. radila u Odjelu za privredni kriminal, korupciju i utaje poreza, a od početka 2012. do kraja 2013. je obavljala dužnost zamjenice glavnog kantonalnog tužioca.

U Državno tužilaštvo je izabrana krajem 2013. i radila je na predmetima ratnih zločina, a naredne godine je imenovana za rukovoditeljicu Posebnog odjela za ratne zločine i zamjenicu glavnog tužioca.

Nakon suspenzije tadašnjeg glavnog tužioca Gorana Salihovića zbog disciplinske tužbe i istrage koja je tada protiv njega vođena, Tadić je odlukom VSTV-a krajem septembra 2016. postavljena za vršiteljicu dužnosti glavnog tužioca, a tu funkciju je obnašala dvije godine i četiri mjeseca.

Od komisije za izbor novog glavnog tužioca VSTV-a, Tadić je dobila najviše bodova, odnosno 134,2 boda, dok su ostali kandidati – Diana Kajmaković i Munib Halilović – dobili 133, odnosno 131,6 bodova.

Tokom iznošenja svog programa rada na sjednici VSTV-a, Tadić je predložila spajanje odjela “II” i “III” Državnog tužilaštva, ali i da je u planu odsjek za borbu protiv trgovine ljudima i ilegalnih migracija.

“Spojit ćemo ova dva odjela da bi se povećala efikasnost i rad Tužilaštva jer se radi o sličnim predmetima. Imamo povećan broj predmeta za trgovinu ljudima i ilegalne migracije”, rekla je Tadić i navela kako je Tužilaštvo tokom 2018. godine imalo 96 predmeta za organizovani i privredni kriminal, korupciju i terorizam.

“Mi smo krenuli iz svojih redova, a najteže je raditi sa svojim kolegama. Protiv bivšeg glavnog tužioca je potvrđena optužnica, a protiv drugog su dvije optužnice i vodi se glavni postupak”, dodala je.

U dijelu programa koji se odnosi na Odjel za ratne zločine, Tadić planira, kako je kazala, nastaviti rad na najsloženijim predmetima, a manje složene predmete “prebacivati entitetskim tužilaštvima”, ali planira i poboljšati regionalnu te nastaviti saradnju s haškim tužiocem Sergeom Brammertzom.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.