Članak

Pravosuđe bilježi sve slabije rezultate u borbi protiv korupcije

14. Decembra 2018.15:19
Pravosuđe u Bosni i Hercegovini ostvaruje sve slabije rezultate u borbi protiv korupcije, zaključak je stručne diskusije čiji su organizatori bili Centar za društvena istraživanja “Analitika” i Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).

Kada je riječ o problemima u pravosuđu, primjetan je pad rješenja predmeta, čišćenja starih predmeta, dugotrajnost trajanja postupka, kao i sam kvalitet presuda, navode iz “Analitike”.

“Primjetan je i pad broja istraga Tužilaštava za koruptivna krivična djela. Trajanje postupaka iz godine u godinu sve je duže. Za koruptivna krivična djela postupci u prosjeku traju po 364 dana, što je mnogo više od optimalnih 120 dana, koliko se smjernicama predviđa”, kazao je Edin Hodžić, direktor i voditelj programa javno pravo u Centru za društvena istraživanja “Analitika”.

Sav problem leži u Ustavu BiH, smatra Dragan Slipac, zamjenik direktora Agencije za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije.

“Ustav BiH je nametnut i kao takav direktno producira korupciju. Pravosuđe u BiH nije neovisno iako se to iz ovih institucija često potencira. Linija nezamjeranja sa politički uticajnim osobama i finansijskim moćnicima, problem je neovisnosti pravosuđa”, kaže Slipac.

Ni transparentnost pravosudnih organa nije na zavidnom nivou. Urednik BIRN-a BiH, Denis Džidić, govorio je o problemima s kojim se susreću mediji u BiH, a kada je u pitanju saradnja sa pravosudnim institucijama u našoj zemlji Džidić kaže: “Domena www.pravosudje.ba je generalni problem za sve medije. Vrlo su neažurne, uprkos jasnim preporukama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća. Nedostupnost optužnica od strane tužilaštava, također stvara probleme, naročito kada je riječ o kompleksnim predmetima, s recimo, 30 tačaka optužnice. Zbog njihove nedostupnosti često dolazi do grešaka u medijima”.

Odgovori na medijske upite vrlo su šturi, ili završavaju sa “nemamo komentara”, dodaje Džidić.

“Izuzeo bih VSTV koji se trudi da odgovori na mnoge upite, kao i Državni sud, koji uglavnom ažurno odgovara na upite poslane po Zakonu o slobodi pristupa informacijama”, kazao je Džidić.

Stručna diskusija pod nazivom “Odgovor pravosuđa BiH na korupciju – ključni trendovi, problemi i moguća rješenja” završni je događaj dvogodišnjeg zajedničkog projekta “Analitike” i BIRN-a BiH.

 

Admir Muslimović