Srijeda, 20 maja 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Erović je oslobođen krivice da je u napuštenom stanu u zgradi na Alipašinom Polju silovao svjedokinju “A”, koja je prethodno izvođena iz podrumskih prostorija, gdje je bila zatočena.

Predsjedavajući sudija Halil Lagumdžija rekao je da je Vijeće “temeljitom analizom svih dokaza” došlo da zaključka da Državno tužilaštvo nije dokazalo Erovićevu krivicu.

Prema Lagumdžiji, ključni dokaz Tužilaštva BiH bila je izjava koju je svjedokinja “A” dala 2015. godine kada je prepoznala fotografiju Jasmina Erovića i navela da je on jedan od muškaraca koji su je silovali 1992. godine. Međutim, kako je rekao Lagumdžija, Odbrana je prezentovala izjavu koju je ista svjedokinja dala 2001. godine u Beogradu, a u kojoj je spomenula Erovića – ali je kazala da je on nikada nije silovao.

“Vijeće je cijenilo da se osuđujuća presuda ne može zasnivati na osnovu iskaza svjedoka koji nisu dostupni… Jedini način da se osuđujuća presuda donese na osnovu iskaza jeste uz potkrepljujuće dokaze, što sada nije bio slučaj s obzirom da su dvije izjave svjedokinje ‘A’ kontradiktorne”, istakao je Lagumdžija.

Predsjedavajući sudija je dodao da je čak i postupajući tužilac Vladimir Simović u završnoj riječi priznao da u vrijeme podizanja optužnice nije imao izjavu iz Beograda.

“Tužilac je rekao, da je imao ovu izjavu, možda bi njegova odluka bila drukčija, odnosno da možda ne bi podizao optužnicu protiv Erovića”, kazao je Lagumdžija.

Erović je ranije bio optužen sa Senadom Džananovićem i Edinom Gadžom, ali je njegov predmet razdvojen. Postupak protiv Džananovića i Gadže i dalje je u toku.

Na presudu Eroviću postoji mogućnost žalbe.

Najčitanije
Saznajte više
Radić Pero i ostali: Organizovanje seoskih straža u Malešiću
Na suđenju za zločine na području Zvornika, svjedoci Odbrane ispričali su kako su u proljeće 1992. u Malešiću bile organizovane seoske straže i kako tada nisu imali saznanja o kupljenju oružja kao ni drugim dešavanjima u Jusićima.
Milan Mijić: Vještačenje dokumentacije ekshumiranih osoba
Na suđenju za zločine na području Zvornika, vještak Tužilaštva Bosne i Hercegovine kazao je da su 44 tijela čiju posmrtnu dokumentaciju je vještačio na sebi imala civilnu garderobu.
Samardžija: Odvezao ga na sastanak s komandantom
Patković: Optuženi tvrdi da je bio na drugoj strani Dusine
Bućan i ostali: Gasio mu cigarete na prsima