Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Iz Mehanizma su kazali da su zatražili službene odgovore od estonskih vlasti, nakon štu su zaprimili žalbe dvojice srpskih osuđenika – Dragomira Miloševića i Milana Martića.

“Sekretarijat MICT-a se trenutno bavi ovim pitanjem i kada završi svoj izvještaj, predsjednik će utvrditi da li postoje neke opcije za poboljšanje”, rekli su iz Mehanizma.

Ministarstvo pravde Srbije kazalo je za BIRN da su Milošević i Martić suočeni s nizom problema – poput nemogućnosti da dobiju pravnu zaštitu i adekvatan pristup zdravstvenoj zaštiti.

“Medicinski pregledi nisu najavljeni sa sigurnosnim provjerama koje su ispod minimuma ljudskog dostojanstva – skidaju ih do kože i transportuju u kavezima – a istovremeno nemaju nikakvu komunikaciju sa doktorom”, rečeno je u srbijanskom ministarstvu pravde.

Iz ministarstva su dodali da donedavno Milošević i Martić nisu imali ni pristup prevodiocu.

Srbijansko ministarstvo se na Miloševićev i Martićev tretman prvi put žalilo 2014. i 2015. godine.

Milošević, bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), osuđen je 2009. na 29 godina zatvora za terorisanje civila tokom opsade Sarajeva. Od 2011. godine nalazi se na izdržavanju kazne u Estoniji.

Martić je 2008. osuđen na 35 godina zatvora za ratne zločine počinjene u Hrvatskoj.

“Milošević je star i bolestan, a mora da radi kako bi mogao dobiti osnovne higijenske potrepštine… sam mora prati svoje stvari jer se praonica također plaća”, naveli su u Ministarstvu pravde Srbije.

Premijerka Srbije Ana Brnabić se na uslove u kojima osuđenici izdržavaju kazne žalila prošle sedmice, tokom sastanka s predsjednikom MICT-a Theodorom Meronom.

Nakon sastanka, Vlada Srbije je zatražila da se razmotri zahtjev da osuđenici koji imaju državljanstvo služe svoje kazne u Srbiji. Iz Mehanizma su, međutim, odgovorili da tu odluku mora donijeti Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN).

“Ovu odluku ne može donijeti Mehanizam”, naveli su iz MICT-a.

Estonsko ministarstvo pravde nije odgovorilo na službeni upit novinara BIRN-a.

MICT je osnovan 2010. godine kako bi završio rad Haškog tribunala.

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.