Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Vijeće Suda BiH je ranije izdvojilo ovaj predmet u odnosu na Darku Jeremića i ostale zbog bolesti optužene, nakon čega je Odbrana predlagala da se postupak ustupi nadležnom sudu, dok se Državno tužilaštvo tome usprotivilo.

Injac je, prema optužnici Državnog tužilaštva, u inkriminisano vrijeme bila direktorica Agencije za bankarstvo Republike Srpske.

Sud BiH je ranije donio rješenje kojim se iz ovog predmeta vođenje postupka protiv Drage Đukanovića prenosi na Okružni sud u Bijeljini zbog lošeg zdravstvenog stanja i nemogućnosti optuženog da često putuje na suđenje u Sarajevo.

S druge strane, u Sudu BiH traje postupak protiv Jeremića, Petra Cacanovića, Ane Mirosavljević, Dragana Radumila, Sonje Kurtum, Saše Tomića, Batrića Đurišića, Zdravke Dubova, Igora Prodanovića, Snežane Vujnić, Dragice Tomić, Gorana Ignjatovića, Paje Panića i Jefe Bošković zbog organizovanog kriminala te zloupotrebe službenog položaja ili ovlaštenja. Jeremić se još tereti i za pranje novca.

Optužnica ih tereti da su ostvarili nadzor nad cjelokupnim poslovanjem “Bobar banke” u Bijeljini, te omogućavali davanje višemilionskih kredita bez adekvatnih sredstava osiguranja, koji su nezakonito dodjeljivani povezanim pravnim osobama “Bobar” grupacije. Naplata kredita, prema navodima Tužilaštva, realno nije bila moguća niti je povrat kredita adekvatno osiguran.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.