Članak

Regionalna saradnja u predmetima ratnih zločina postoji “samo na papiru”

3. Oktobra 2018.15:50
Regionalna saradnja između tužilaštava u predmetima ratnih zločina postoji formalno i teorijski, ali u praksi tužioci vrlo malo sarađuju, rečeno je na konferenciji Balkanske istraživačke mreže (BIRN) o procesuiranju ratnih zločina nakon zatvaranja Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ).

This post is also available in: English

Aleksandar Kontić, pravni savjetnik u Haškom tužilaštvu, istaknuo je da je pravilo u svim zemljama regiona da se ljudi dijele na “naše heroje” i “njihove zločince”.

On je napomenuo da je glavni haški tužilac Serge Brammertz više puta zemlje regiona prijavio Vijeću sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) zbog nesaradnje u predmetima ratnih zločina.

“U teoriji saradnja postoji, ali u praksi ona uopšte ne postoji… Mislim da bez procesuiranja odgovornih za ratne zločine neće doći do pomirenja”, kazao je Kontić.

Gordana Tadić, vršiteljica dužnosti glavne tužiteljice Tužilaštva BiH, rekla je da je institucija kojom rukovodi zainteresovana da se poboljša regionalna saradnja zbog velikog broja osumnjičenih u Srbiji i Hrvatskoj. Naglasila je da bi u razgovore o regionalnoj saradnji sve države trebale uključiti i ministarstva pravde, te dodala da je u posljednje dvije godine došlo do “određenih poteškoća”.

“Mi želimo da propratimo svaki predmet koji ustupimo zemljama u regiji. Važno je da počinioci ratnih zločina ne ostanu nekažnjeni bez obzira gdje se nalazili”, kazala je Tadić.

Kontić i Tadić bili su govornici na prvom panelu konferencije “Nakon MKSJ-a: Regionalna saradnja, odgovornost, istina i pravda u bivšoj Jugoslaviji”, koja se u organizaciji BIRN-a održava u Sarajevu 3. i 4. oktobra.

Jurica Ilić iz Županijskog tužilaštva u Zagrebu istaknuo je da zemlje regiona sarađuju i da uprkos “određenim političkim zaključcima”, nema smetnje za razmjene dokaza između Hrvatske i BiH.

“Problem je postojanje različitih standarda u zemljama, tako da se ne mogu preuzimati cijeli predmeti”, rekao je Ilić i pojasnio da Hrvatska mora uraditi vlastitu istragu.

Na konferenciji je bilo govora i o problemima u predmetima ratnih zločina počinjenih na Kosovu, s obzirom da tamošnje institucije ne komuniciraju sa institucijama u Srbiji.

Paul Flynn, specijalni tužilac za ratne zločine pri Misiji EU za vladavinu prava (EULEX) na Kosovu, kazao je da je regionalna saradnja između Srbije i Kosova skoro nepostojeća.

“Bez toga, mislim da nećemo imati nikakve pravde”, rekao je Flynn.

Merita Gashi, savjetnica državnog tužioca Kosova, istaknula je da Kosovo i Srbija nemaju nikakvu pravnu saradnju.

“Zakon Kosova ne dozvoljava suđenje u odsustvu, a zbog svega najviše trpe žrtve. Oko 13.000 je žrtava ratnog sukoba na Kosovu. Žrtve su se umorile od iščekivanja i gube povjerenje”, kazala je Gashi.

Ekspert za međunarodno pravo Ivan Jovanović rekao je da zemlje regiona moraju ubrzati saradnju s obzirom da u narednih pet godina postoji posljednja šansa da se riješi veći broj predmeta.

“Svjedoci smo da žrtve umiru i da veliki broj osumnjičenih umire”, kazao je on.

Konferencija se nastavlja u četvrtak.

    Albina Sorguč


    This post is also available in: English