Obrazovanje kao forma borbe protiv ekstremizma
Fikret Mehović, portparol Kulturnog centra “Kralj Fahd” Ambasade Kraljevine Saudijske Arabije u BiH, kazao je da je seminaru prisustvovalo oko 310 učenika iz deset osnovnih škola.
Naglasio je da su partneri u ovom projektu bili Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Kantona Sarajevo, Fakultet za kriminalistiku Univerziteta u Sarajevu i nevladina organizacija “Global Analitika”, koja, prema Mehoviću, jedina u svom programu ima borbu protiv ekstremizma i svih oblika nasilja.
Na prezentaciji o ekstremizmu, kako je rekao Mehović, naglašen je značaj obrazovanja u borbi protiv razvoja ekstremističkih pogleda.
“Edukacija o ekstremizmu može pomoći mladima da razviju komunikacijske i interpersonalne vještine potrebne za dijalog, nalaženje kompromisa i učenje mirovnog pristupa promjenama, kako zaustaviti svaki oblik nasilja, da djeca jedni druge ne nazivaju ružnim imenima, kako razviti među djecom jedan način boljeg odnosa i sačuvati njihove odnose i za budućnost”, kazao je Mehović.
Dodao je da su prezenteri djeci govorili šta je ekstremizam, o njegovim oblicima koji se najviše pojavljuju u školi, poput bullyinga te rasne i drugih vrsta diskriminacije, “da nije važno ako je neko druge boje kože, ako je invalid”…
Cilj je bio “da se razvije interaktivni dijalog među djecom, da razumiju”. “Oni su također govorili o favoriziranju određenih učenika od strane njihovih predavača, jer druga djeca to primijete”, pojasnio je Mehović.
Prema Mehoviću, dio prezentacije o sigurnosti na internetu iznio je prof. dr. Predrag Puharić, koji je govorio o objavljivanju javnih podataka o sebi na internetu.
“Upozorio je da ako osoba s kojim komunicirate traži previše podataka, da djeca prestanu razgovarati s takvom osobom, da informiraju roditelje o svim takvim problemima ili sličnim pitanjima. Mi ne želimo djecu da odvojimo od interneta, jer internet je ogromna blagodat za obrazovanje, već treba djecu samo usmjeriti i upozoriti ih na određene probleme. Djeca normalno moraju naučiti kako koristiti internet na najbolji način”, rekao je Mehović.
Kako je istakao, predstavnici MUP-a su predstavili osnovna pravila i skrenuli djeci pažnju na korištenje mobitela pri kretanju ulicom ili vožnji biciklom.
“Cilj je bio i da djeca utiču na svoje roditelje, ako voze suviše brzo, ne vežu pojas ili pričaju na mobitel, da to ne rade. Na taj način jednu lijepu poruku šaljemo zajednici, a i pomažemo kako djeci, tako i roditeljima”, kazao je Mehović.
Seminaru su, kako je rekao Mehović, prisustvovali i predstavnici Općine Novi Grad i OSCE-a.