Elektrotehnički fakultet dobio saglasnost za tekuće održavanje
Belma Ključo-Vlašić, pomoćnica načelnika Novog Sarajeva za prostorno uređenje, kazala je da se Elektrotehnički fakultet u aprilu 2011. obratio radi izdavanja urbanističke saglasnosti za nadogradnju mansarde na zgradi fakulteta, ali da tom zahtjevu nije udovoljeno.
“Moja pretpostavka je da je stranka u ovom postupku morala biti obaviještena da im se ne može dati urbanistička saglasnost jer objekat nije bio u regulacionom planu. Uvidom u spis sam vidjela da je po regulacionom planu predviđena gradnja nekog drugog objekta”, rekla je svjedokinja.
Navela je kako pretpostavlja da je zbog toga Elektrotehnički fakultet naknadno, odnosno u junu iste godine, promijenio zahtjev te je umjesto urbanističke saglasnosti za nadogradnju mansarde tražio da se odobri tekuće održavanje zgrade.
“Nije fakultetu izdato rješenje, već obavijest o tekućim radovima čiji je predmet bilo održavanje i sanacija ratom oštećenog objekta”, pojasnila je svjedokinja i dodala da nalaz najprije daju vještaci i na osnovu njihovog mišljenja se podnosiocu daje saglasnost.
Spomenula je da su u ovom slučaju vještaci procijenili da je predmet u skladu sa zakonom i da je među njima bio njen kolega, optuženi Enes Begović.
Nakon što je svjedokinja izjavila da nema saznanja da je urbanistička inspekcija obavila uviđaj na zgradi, Tužilaštvo joj je predočilo dio iskaza iz istrage u kojem je navela da “takav uviđaj nije izvršen niti kontrola izvedenih radova”. Ključo-Vlašić je kazala da inspekcija nije dužna izvijestiti Općinu šta je uradila.
Predočen joj je i dio iskaza u kojem je rekla da je bila iznenađena kada je uočila da je na zgradi fakulteta urađena mansarda, što je ocijenila vjerovatnim, pravdajući to protokom vremena.
Oručevića, Narcisa Behlilovića, Irfana Turkovića, Kenana Softića, Begovića i Lamiju Maglić-Stajić optužnica tereti da su od 2011. do 2014. – u namjeri da firmi “LAKE”, čiji je vlasnik Nedžad Bubica, pribave imovinsku korist – bez postupka javne nabavke zaključili ugovor o sanaciji zgrade Elektrotehničkog fakulteta koja je bila predviđena za rušenje.
Bez naknade su, prema navodima Tužilaštva, firmu “LAKE” radovi koštali oko tri miliona konvertibilnih maraka. Zauzvrat je Bubici obećano zemljište površine od oko 5.000 kvadratnih metara u vrijednosti od preko sedam miliona maraka.
Odbrani je svjedokinja kazala da općinska služba u kojoj radi ne raspolaže izvornom dokumentacijom za konkretan objekat, kao i da je za potrebe Elektrotehničkog fakulteta predmjer radova izvela firma “LAKE”.
“Firma nije bila stranka u postupku, ali u konkretnom slučaju izvođač radova nema nikakvog uticaja. Izvođač bi trebao investitora upozoriti na sve što zatekne na terenu”, izjavila je svjedokinja.
Kod zahtjeva za tekuće održavanje, prema njenim riječima, tražena je prateća dokumentacija, u koju spada i predmjer radova, kao i da tokom postupka nisu dobili pritužbu da je stranka suprotno postupala u odnosu na taj dokument.
Za optuženog Begovića je rekla da nije greška što je bez stranke sam izašao na uviđaj i da njegov nalaz odgovara onome što je navedeno u predmjeru radova.
Nastavak suđenja je 16. oktobra.