Članak

Izvještaj o Srebrenici 14. avgusta na posebnoj sjednici Skupštine RS-a

23. Jula 2018.15:42
Posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske na kojoj će, na zahtjev predsjednika Milorada Dodika, biti razmatran Izvještaj Komisije o događajima u Srebrenici 1995. godine, zakazana je za 14.

avgust.

Dodik je ranije izjavio da se Izvještajem “manipulisalo na štetu Srba”.

U tom izvještaju, pripremljenom 2004. godine, Komisija za Srebrenicu je sačinila spiskove osoba koje su jula 1995. ubijene u Srebrenici.

“Neposredan povod za razmatranje Izvještaja Komisije Vlade RS-a (…) jeste to što su ‘Majke Srebrenice’ predale njemačkim vlastima spisak s imenima više od 22.000 Srba koji su, prema njima, učestvovali u zločinu u Srebrenici”, naveo je Dodik u svom zahtjevu.

Dodik će podnijeti i uvodno izlaganje na posebnoj sjednici Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) o izvještaju Komisije za Srebrenicu.

Predsjednik NSRS-a Nedeljko Čubrilović rekao je da je povod za ovu sjednicu spisak koji su “Majke Srebrenice” uputile njemačkom pravosuđu. Čubrilović je objasnio da Skupština nema nadležnosti da izvještaj poništi, a koju formu će prihvatiti Skupština, zavisiće od rasprave.

Čubrilović je kazao da je opozicija tražila da se ne određuje datum sjednice, već da se da vremena sadašnjoj Vladi RS-a da se izjasni o Izvještaju.

Admir Čavka iz “Koalicije Domovina” je rekao da su oni protiv sjednice i da se radi o populizmu, jer kako je kazao, u Srebrenici sada živi jako malo i Srba i Bošnjaka.

Poslanik Narodnog demokratskog pokreta (NDP) Dragan Čavić, koji je u vrijeme rada Komisije za Srebrenicu bio predsjednik RS-a, rekao je da je opozicija na Kolegijumu bila uzdržana.

“Ne bježimo od toga da se o ovome raspravlja u Skupštini, ali poslanicima treba dostaviti sve materijale i pozvati aktere iz tog perioda. U tadašnjem izvještaju su iznesene brojne stvari koje sada ne stoje. Taj izvještaj nije bio ničiji politički hir, već obaveza Vlade po presudi Doma za ljudska prava. Ovo nije pitanje ni jedne partije, već pitanje RS-a. Treba u ovo ući hladne glave”, kazao je Čavić.

Na pitanje šta se promijenilo u odnosu na njegov govor iz 2004. godine, Čavić je rekao da su se promijenile mnoge stvari – između ostalog, neki koji su u izvještaju pobrojani kao nestali zapravo nisu nestali.
“Ova tema uopšte nije trebalo da se nađe u NSRS-u jer je Vlada sve mogla sama da uradi”, kazao je Čavić.

Šef Kluba Srpske demokratske stranke (SDS) Vukota Govedarica izjavio je da je Dom za ljudska prava, kao dejtonska kategorija, obavezao Vladu da formira Komisiju za Srebrenicu.

“Ovo je pitanje Vlade RS-a, tim prije što je Republički centar razmatrao izvještaj o Srebrenici i zaključio da ga treba popraviti. To znači da je Vlada trebalo da ga staviti van snage ili da formira novu komisiju. Ukoliko NSRS usvoji neki akt, budite sigurni da će Bošnjaci, a možda i Hrvati, u Vijeću naroda na to staviti veto. To znači da će ovo pitanje završiti na Ustavnom sudu RS-a i onda ulazimo u određeni rizik”, rekao je Govedarica.

On je dodao da nije prošao njegov prijedlog da se ovom temom na sjednici bavi Vlada RS-a.

“Na sjednici Narodne skupštine razgovaraćemo i o tome šta je ko ranije govorio. Podsjetiću vas da je predsjednik RS-a govorio da je u Srebrenici bio genocid i da je presudio Sud u Haagu. Sjećate li se toga?”, upitao je Govedarica.

Goran Obradović