Nedjelja, 26 jula 2026.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

Predsjedavajući sudija Darko Samardžić pojasnio je da je ovaj svjedok dao svoj iskaz u Haškom tribunalu na zatvorenoj sjednici i pod pseudonimom.

“Moramo poštovati haške mjere”, rekao je Samardžić.

Za zločine počinjene u Zvorniku sudi se Haliloviću i Elfeti Veseli. Kako stoji u optužnici, Halilović je bio komandant Diverzantskog voda združenih jedinica Liplje-Kamenica, i u zaseoku Bajrići posmatrao je svirepo ubistvo 12-godišnjeg dječaka srpske nacionalnosti Slobodana Stojanovića. Njega je, prema optužnici, zaklala Veseli.

Nastavak suđenja će biti zakazan naknadno.

Najčitanije
Saznajte više
Kosorić: Tužilaštvo zatražilo kažnjavanje nekadašnjeg komandanta Vlaseničke brigade
Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je da Mile Kosorić bude osuđen za pomaganje u genocidu, navodeći da je dokazano da je kao komandant Vlaseničke brigade Vojske Republike Srpske u mjestu Luke kod Vlasenice u julu 1995. pomagao u izdvajanju i sprovođenju muškaraca znajući da će biti ubijeni.
Obradović i ostali: U septembru završne riječi na suđenju za zločin u Novoseocima
Saslušanjem svjedoka Tužilaštva Bosne i Hercegovine okončano je izvođenje dokaza na suđenju za zločine u Novoseocima kod Sokoca, a za septembar je zakazano iznošenje završnih riječi.
Blagojević i ostali: Čuo za odvođenje u Gerinu klaonicu