Fočo govorila o obavezi provođenja nabavke za obnovu krova
Džomba je, odgovarajući na unakrsna pitanja, kazao kako smatra da je zemljište Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu u Kotromanićevoj ulici trebalo biti procijenjeno znatno više nego što je to utvrdio optuženi Kenan Softić.
Advokatica Senka Nožića optužila je Džombu da “iznosi konstatacije koje su apsolutno netačne” o renoviranju krova Elektrotehničkog fakulteta. Ona je pokazala fotografije na kojima se, kako je rekla, jasno vidi da ni prije zamjene crijepnog krova za limeni na zgradi Elektrotehničkog fakulteta sve zgrade nisu imale crijepni krov, što je vještak, kako je kazala Nožica, utvrdio u svom izvještaju.
“Samo krov na zgradi Elektrotehničkog fakulteta je 1976. godine imao crijep, a vi ste rekli da su svi postojeći krovovi bili pokriveni crijepom”, kazala je Nožica.
Svjedok Džomba je ponovio svoje mišljenje da je krov izgrađen nezakonito.
“Svaki inžinjer u Sarajevu zna da je na tom objektu bespravno izgrađen krov”, rekao je Džomba.
On je govorio o metodama procjene vrijednosti nekretnine te je za vještaka Softića kazao da je koristio cijene sa internetskih oglasa za određivanje cijene zemljišta Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu u “ekstra zoni ‘A’ opštine Centar”.
Džomba je u svom izvještaju naveo kako je Softić koristio uporednu metodu za procjenu cijene.
“Vještak je slobodan da izabere uporednu metodu, ali ja je nikada ne bih izabrao”, rekao je Džomba, koji je utvrdio i da bi parking u Kotromanićevoj ulici u Sarajevu, koji je pripadao Elektrotehničkom fakultetu, donio veći prihod od izgradnje zgrade planirane na tom mjestu.
Džomba je svjedočio na suđenju bivšem kantonalnom ministru obrazovanja Fahrudinu Oručeviću, dekanu Elektrotehničkog fakulteta Narcisu Behliloviću i profesoru Irfanu Turkoviću, uposlenicima Opštine Novo Sarajevo Enesu Begoviću i Lamiji Maglić-Stojić, vještaku Kenanu Softiću, koji se terete da su – u namjeri da firmi “LAKE”, čiji je vlasnik Nedžad Bubica, pribave imovinsku korist – zaključili ugovor o sanaciji zgrade Elektrotehničkog fakulteta bez postupka javne nabavke.
Bez naknade, kako se navodi u optužnici, firmu “LAKE” radovi su koštali oko tri miliona maraka, a zauzvrat je Bubici obećano zemljište površine od oko 5.000 kvadratnih metara, u vrijednosti od preko sedam miliona maraka.
Na ovom ročištu završeno je i svjedočenje Đinite Fočo, bivše direktorice Agencije za javne nabavke, koja je kazala da je Agencija na zahtjev Elektrotehničkog fakulteta dala mišljenje da prodaju zemljišta ne reguliše Zakon o javnim nabavkama.
Fočo je objasnila kako se Zakon o javnim nabavkama odnosi samo na trošenje sredstava, a ne na prodaju nepokretnosti. Tokom unakrsnog ispitivanja, Fočo je objasnila da je kupovina nekretnine izuzeta od javnih nabavki, ali da radovi na izgradnji ili rekonstrukciji nisu.
“Ako se kupuje nekretnina, tada ugovorni organi nisu bili dužni provoditi Zakon o javnim nabavkama. Svaka adaptacija ili izgradnja poslije kupovine podliježe Zakonu o javnim nabavkama”, rekla je Fočo.
Na pitanje da li se nabavka morala provoditi i slučaju da fakultet zemlju dodijeli firmi “LAKE” a zauzvrat ova firma renovira krov zgrade Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu, svjedokinja je odgovorila potvrdno.
“Fakultet plaća radove svojom nekretninom. To je trošenje sredstava”, kazala je Fočo.
Suđenje se nastavlja 25. septembra.