Članak

Nakon polugodišnje obustave, uskoro haški nalazi o nestalim

8. Maja 2018.15:06
Institut za nestale osobe upozorava da je zbog preseljenja laboratorije za DNK analizu posmrtnih ostataka iz Sarajeva u Haag došlo do privremene obustave u identifikacijama žrtava, dok iz Međunarodne komisije za nestale tvrde da nema govora o zaustavljanju procesa identifikacije.

Glasnogovornica Instituta za nestale osobe (INO) Lejla Čengić kazala je da od novembra prošle godine u BiH nije došao nijedan novi DNK nalaz.

“Tako je došlo do jedne obustave u identifikacijama žrtava što će se svakako odraziti na broj ukopanih na svim zajedničkim dženazama ove godine. Dugoročno posmatrano, bar kako je rečeno u Međunarodnoj komisiji za nestale osobe, neće biti nekih promjena u smislu dužeg vremena i možda dužeg čekanja na utvrđivanje identiteta putem DNK-a analize jer će se uzorci slati iz Tuzle u Haag brzom poštom i isto tako će dolaziti povratne informacije”, rekla je Čengić.

Saša Kulukčija, službenik za informisanje Međunarodne komisije za nestale osobe (ICMP), kazao je da apsolutno nema govora o zaustavljanju procesa identifikacija.

“Posljednji izvještaj o podudaranju DNK je dostavljen 20. decembra prošle godine. Analiza uzoraka DNK iz BiH se trenutno provodi i novi izvještaji o podudaranju DNK će se INO-u dostaviti u narednih nekoliko dana”, rekao je Kulukčija.

Čengić ističe da Institut svakodnevno prima pozive udruženja i porodica koje se raspituju o DNK-a nalazima pogotovo kada je riječ o masovnoj grobnici na Korićanskim stijenama koja je otkrivena u septembru prošle godine.

“Jedino što možemo je zamoliti porodice za strpljenje bar jedan period dok ne stignu nalazi. Praktično svakodnevno očekujemo prve DNK-a nalaze. Razumljivo je da su porodice na izmaku strpljenja i da su željele da što prije identificiraju posmrtne ostatke, ali mi tu više ne možemo ništa”, kazala je Čengić.

Ona ističe da je Međunarodna komisija ranije informisala Institut da bi prvi DNK-a nalazi nakon preseljenja laboratorije trebali stići u martu, da bi potom rok bio prebačen u april.

“Evo mi sad očekujemo u maju. Razlog je bio preseljenje, izmještanje, mislim da su oni negdje otprilike sad pri kraju svega toga… Bar su to bile posljednje informacije koje smo mi dobili od Međunarodne komisije za nestale osobe”, rekla je Čengić.

Kulukčija ističe da je bolno za sve sudionike, a naročito za porodice nestalih osoba da se pitanje nestalih osoba i dalje zloupotrebljava u političke svrhe, pogotovo tokom izborne godine.

“BiH ima mnogo neriješenih pitanja na koja bi se trebala fokusirati kako bi se osigurala zaštita prava preživjelih članova porodica nestalih. Među njima su ključni provedba Zakona o nestalim osobama, okončanje verifikacije Centralne evidencije nestalih osoba, izgradnja domaćih sudsko-medicinskih kapaciteta i reforma Instituta za nestale osobe kako bi on efektivno mogao obavljati svoj posao”, kaže Kulukčija.

On dodaje da će ICMP, bez obzira na preseljenje laboratorije u Haag, nastaviti pružati pomoć BiH uključujući kontinuiran pristup DNK testiranju i utvrđivanju podudarnosti bioloških uzoraka koje dostave organi u BiH bez ikakvih troškova za BiH.

Seida Karabašić, predsjednica Udruženja Prijedorčanki “Izvor”, kazala je da je ovo Udruženje prošle sedmice organizovalo sastanak kojem su prisustvovali predstavnici INO-a, kao i članovi porodica ubijenih na Korićanskim stijenama.

“Pored ostalog na sastanku je bilo i pitanje u vezi s identifikacijom i nalazima koji se očekuju za Korićanske stijene i dobili smo nekakvu informaciju da još uvijek nema nijednog nalaza, nisu počeli stizati. Porodice su bile ogorčene kad su saznale da to sad treba da ide u Haag i da će se čekati jer su očekivale da će to biti već prije urađeno i da će ove godine možda biti organizovane dženaze za sve koji su pronađeni na Korićanskim stijenama”, izjavila je Karabašić.

Za strijeljanje više od 200 muškaraca nesrpske nacionalnosti na Korićanskim stijenama u Haagu je 17 godina nakon priznanja krivice osuđen Darko Mrđa, dok je pred Sudom BiH osuđeno deset osoba na ukupno 183 godine zatvora.

U BiH se traga za još oko 7.000 osoba nestalih nakon rata.

 

Albina Sorguč