Elektrotehnički fakultet imao saglasnost za radove
Svjedočeći u korist sarajevskog Kantonalnog tužilaštva, Muharem Avdispahić je rekao da je bio rektor Univerziteta u Sarajevu (UNSA) od 2012. do 2016. godine i da ga je Služba za investicije i održavanje obavijestila da se vrše radovi na zgradi ETF-a, nakon čega je tražio izjašnjenje od menadžmenta ove ustanove.
“Odgovorili su dokumentacijom koja je upućivala da imaju saglasnost nadležnih organa za radove koje izvode. Čini mi se da se radilo o tekućem održavanju”, kazao je svjedok.
Prema Avdispahiću, ni prema master ni regulacionom planu, na tom mjestu u kampusu Univerziteta nije bila dozvoljena gradnja, ali su mu iz ETF-a skrenuli pažnju da će radovi omogućiti mnogo bolje uvjete za rad, a da se postojeći gabariti neće mijenjati.
Na upit tužitelja Seada Kreštalice je li bio obaviješten o tome da će na tom mjestu biti izlivena armiranobetonska ploča, čije izvođenje se ne može tretirati kao tekuće održavanje, svjedok je odgovorio negativno.
Kantonalno tužilaštvo tereti Oručevića i Narcisa Behlilovića, zajedno s Irfanom Turkovićem, Kenanom Softićem, Enesom Begovićem i Lamijom Maglić-Stajić, da su od 2011. do 2014. godine – u namjeri da firmi “LAKE”, čiji je vlasnik Nedžad Bubica, pribave imovinsku korist – zaključili ugovor o sanaciji zgrade ETF-a, koja je bila predviđena za rušenje, bez postupka javne nabavke.
Bez naknade, kako je navedeno u Kantonalnom tužilaštvu, firmu “LAKE” radovi su koštali oko tri miliona konvertibilnih maraka. Zauzvrat je Bubici obećano zemljište površine od oko 5.000 metara kvadratnih u vrijednosti preko sedam miliona maraka.
Odbrana se zanimala je li renovirana zgrada ETF-a pomogla u dobijanju akreditiva UNSA-e, što se desilo u vrijeme mandata Ahmetspahića.
“Među pet zgrada koje je obilazila komisija za dodjelu akreditiva, bila je i zgrada ETF-a”, rekao je svjedok i dodao da ne pravi razliku između pojmova “tekuće održavanje” i “tehničko održavanje”.
Nastavak suđenja zakazan je za 14. maj.