Za mjesec dana odluka po Glavaševoj tužbi protiv BiH
Glavaševa advokatica Branka Praljak je rekla da njen klijent od države BiH potražuje 122.000 konvertibilnih maraka.
Glavaš je ranije tužio BiH, nakon oslobađajuće presude, i tražio 150.000 KM za izgubljenu zaradu. Taj dio tužbe Državni sud je odbio, ali je presudio u Glavaševu korist za duševnu bol zbog 18 mjeseci provedenih u pritvoru. Nakon žalbe, Apelaciono vijeće Suda BiH naložilo je da se ponovi postupak zbog izgubljene zarade.
Praljak je na ovom ročištu uložila materijalne dokaze, među kojima i rješenja i presude Suda BiH, obračun plaće švicarske firme “Sax-Farben” iz Berna, potvrde o socijalnoj pomoći i četiri novinska članka u kojima se izvještava o hapšenju Glavaša.
Advokatica je pojasnila da je Glavaš u Švicarskoj prije hapšenja radio za plaću od 4.097 švicarskih franaka što je 6,811 KM po srednjem kursu “Intesa Sanpaolo banke” u BiH.
Pomoćnica državnog pravobranioca Fahreta Delić kazala je da osporava zahtjev jer o visini izgubljene dobiti nije rađeno vještačenje, niti je kurs izračunat po kursu “Centralne banke” BiH.
U završnoj riječi je advokatica Praljak navela kako smatra da je u “cijelosti dokazala osnov i visinu tužbenog zahtjeva”, te da vještačenje izgubljene dobiti nije potrebno “jer je to prosta matematička radnja množenja, a Sud tu radnju zna izvesti”.
“Tužitelj je lišen slobode jer je živio i radio u Švicarskoj. Na njegovo radno mjesto primljen je drugi radnik jer je bio u pritvoru. Poslodavac je čekao dva mjeseca i onda je dao otkaz tužitelju jer je ostao u pritvoru”, kazala je Praljak.
Pavo Glavaš je oslobođen optužbe da je silovao Milicu Đekić i Zorku Lešić u Odžaku. U tom postupku Marijan Brnjić je osuđen na šest godina za silovanje Vere Bijelić, dok je oslobođen optužbe da je zajedno s Martinom Barukčićem silovao Ljubicu Lešić.
Presudom su Brnjić, Barukčić te braća Pavo i Ilija Glavaš oslobođeni optužbi da su silovali Milicu Đekić i Zorku Lešić, a Barukčić je oslobođen krivice za silovanje Joke Goranović.
Sudija Efraim Čosić rekao je da će Sud donijeti odluku u roku od 30 dana.