Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

This post is also available in: English

Sud je kazao kako odbacuje optužbe jer je pozicija tužioca za ratne zločine bila upražnjena u trenutku podnošenja optužnice.

Prethodno je Sud iz istih razloga odbacio optužbe za ratne zločine u slučaju protiv osam bivših policajaca optuženih za masakr nad Bošnjacima iz Srebrenice počinjen u julu 1995. u selu Kravica.

Međutim, u spomenutom slučaju nova tužiteljica za ratne zločine Snežana Stanojković uložila je zahtjev za nastavak suđenja, koji je na kraju i prihvaćen.

Ostaje nejasno da li će Stanojković podnijeti sličan zahtjev i u slučaju “Štrpci“.

Ured tužioca za ratne zločine Srbije je u martu 2015. podigao optužnicu protiv Gojka Lukića, Ljubiše Vasiljevića, Duška Vasiljevića, Jovana Lipovca i Dragane Đekić, bivših pripadnika oružanih snaga bosanskih Srba, zbog njihovog učešća u otmici i ubistvu civilnih žrtava.

Slučaj je ostao u pravnom procjepu tokom više od dvije godine, jer je Viši sud nekoliko puta tražio od Ureda tužioca da ispravi greške u optužbama protiv bivših vojnika. Optužbe su potvrđene u maju ove godine.

Još desetorici bivših pripadnika vojske bosanskih Srba, koji su istovremeno uhapšeni u Bosni i Hercegovini, pred Sudom BiH se sudi za zločin u Štrpcima.

Grupa vojnika koju je predvodio Milan Lukić, vođa paravojne formacije “Osvetnici”, 27. februara 1993. je naredila upravniku stanice u Štrpcima da zaustavi ekspresni voz iz Beograda koji je putovao ka crnogorskom obalnom gradu Baru.

Vojnici su potom prisilili 20 putnika da napuste voz. Većina su bili Bošnjaci koji su živjeli u Srbiji ili Crnoj Gori. Među njima je bio i jedan Hrvat koji je putovao u posjetu sinu u Crnoj Gori, te još jedan čovjek koji nikad nije identifikovan.

Odvezeni su kamionom do škole u selu Prelovo u blizini Višegrada, gdje su opljačkani i pretučeni.

Potom su odvedeni prema obližnjem selu Musići, gdje su ubijeni, a tijela su bačena u rijeku Drinu.

Posmrtni ostaci tri žrtve nađeni su u jezeru Perućac blizu Višegrada, dok tijela ostalih žrtava, koje se vode kao nestale, još uvijek nisu pronađena.

Haški tribunal osudio je Milana Lukića na doživotnu kaznu zbog ratnih zločina počinjenih u Višegradu, ali ne i za kidnapovanje u Štrpcima.

Sud u Crnoj Gori je u slučaju “Štrpci” osudio bivšeg člana Lukićeve jedinice Nebojšu Ranisavljevića, na 15 godina zatvora.

Tokom njegovog suđenja dokazano je da je unaprijed napravljen plan otmice, te da su Željeznice Srbije obavijestile Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) Srbije i Jugoslovensku narodnu armiju (JNA) o mogućoj otmici putnika.

    Povezane vijesti
    Saznajte više
    Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
    Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
    Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
    Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.