Nisu usvojene izmjene o zabrani negiranja genocida i ratnih zločina
Prijedlozi izmjena i dopuna Krivičnog zakona BiH u vezi sa zabranom negiranja genocida i drugih zločina, koje je u proceduru uputio zastupnik Denis Bećirović, nisu dobili većinu glasova.
U tekstu predloženih izmjena, između ostalog, navodi se da je zabranjeno javno odobravanje, poricanje i teško umanjivanje zločina te da onaj ko javno poriče, odobrava ili opravdava zločin genocida, holokausta, zločin protiv čovječnosti, kao i ratni zločin protiv civilnog stanovništva ili ratnih zarobljenika utvrđen od međunarodnog ili domaćeg suda, treba biti kažnjen kaznom zatvora u trajanju od šest mjeseci do tri godine.
Bećirović je rekao da se ovakav zakon prije ili kasnije mora usvojiti u BiH jer bez toga se ne može graditi ambijent sigurnosti, pravdenosti i povjerenja.
“Ovaj zakon poštuje sve nevine žrtve, promovira ambijent sigurnog življenja za sve naše građane i preventivan je za događanja u budućnosti. Brojne zemlje Evropske unije su ovaj problem riješile u svojim krivičnim zakonima, neki čak i ustavnim odredbama”, kazao je Bećirović.
Poslanik Nikola Lovrinović nije podržao izmjene Krivičnog zakona. Kao razloge naveo je nejasno određenje pojma “javno” u kontekstu negiranja, te postavio pitanje jesu li ovakvi pokušaju vraćanje nekadašnjeg “verbalnog delikta” u Krivični zakon.
Šefik Džaferović je istakao da ovaj zakon treba BiH jer se radi o “općem civilizacijskom načelu”.
Predstavnički dom Parlamenta BiH usvojio je na ovoj sjednici izmjene Krivičnog zakona čiji je predlagač Aleksandra Pandurević, a kojima se predviđa ukidanje mogućnosti zamjene jednogodišnje kazne zatvora novčanom, te puštanjem na slobodu počinilaca krivičnih djela protiv integriteta BiH.
Ovom prijedlogu Džaferović je također dao svoju podršku.
“Opravdan je prijedlog da se zatvorska kazna ne može zamijeniti novčanom, da se to isključi kao mogućnost. Na koncu, radi se o diskriminaciji osoba na osnovu njihovog imovnog stanja”, kazao je Džaferović.
Među počiniocima djela protiv integriteta BiH nalaze se i osuđenici za terorizam i boravak na stranim ratištima, a poslanik Saša Magazinović je rekao da će u toku ove godine 12 osoba koje izdržavaju kaznu zbog ratovanja u Siriji izaći na slobodu.
“To nije predmet ovog zakona, ali je vrijeme da se upitamo šta će se dešavati s tih 12 osoba”, kazao je Magazinović.
Za prijedlog je glasalo 26 zastupnika, protiv je bilo šest, a dva su bila suzdržana.