Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Tužilac Ibro Bulić je uložio osam materijalnih dokaza, među kojima su rezolucije Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) iz 1992. i 1993. godine, gdje se navodi da je u Srebrenici i okolini došlo do pogoršanja situacije, kao i da se osuđuju vojni napadi na Bosnu i Hercegovinu.

Kao dokaz uloženo je i saopćenje za štampu predsjednika Vijeća sigurnosti iz jula 1995. kojim se osuđuje praksa etničkog čišćenja.

Odbrana Srećka Aćimovića, bivšeg komandanta Drugog bataljona Zvorničke brigade Vojske Republike Srpske (VRS), koji je optužen za genocid u Srebrenici, prigovorila je na relevantnost nekih dokaza.

Prema optužnici, Aćimović je u julu 1995. postupao po naredbi komande Zvorničke brigade i Glavnog štaba VRS-a da se Srebreničani iz škole u Roćeviću, s povezima na očima i zavezanih ruku, odvedu na lokaciju koju je sam izabrao – šljunkaru na obali rijeke Drine u Kozluku, gdje su ubijeni.

Na ovom ročištu su trebala biti ispitana dva svjedoka, ali je Tužilaštvo BiH odustalo od jednog, dok sa svjedokom SA-5 nisu uspjeli ostvariti kontakt.

Zbog neodazivanja SA-5 na pozive, tužilac Bulić je zatražio da se izda naredba da svjedok bude priveden na naredno ročište.

Sudsko vijeće je donijelo odluku da su raniji advokati optuženog Aćimovića razriješeni dužnosti, a da je za novog branioca izabran Duško Tomić.

Suđenje će se nastaviti 13. septembra.

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao