Članak

Bez pravde za žrtve rata u Siriji

7. Augusta 2017.15:00
Bivša glavna tužiteljica Haškoga suda Carla Del Ponte namjerava dati ostavku u istražnom povjerenstvu o Siriji Ujedinjenih nacija jer, kako kaže, nema političke volje za istraživanje i procesuiranje ratnih zločina.

Carla Del Ponte, član istražnog povjerenstva UN-a o Siriji, rekla je da je već pripremila pismo ostavke, navodeći da je njena funkcija samo “alibi”.

“Nemam nikakvu moć sve dok Vijeće sigurnosti ne učini nešto… Nemamo snage, nema pravde za Siriju… Ne mogu više ostati u povjerenstvu koje ne čini apsolutno ništa”, rekla je Del Ponte i optužila članove Vijeća sigurnosti da ne žele provoditi pravdu.

Procjenjuje se da je u sukobu u Siriji od marta 2011. poginulo više od 300.000 osoba, a više miliona je raseljeno i izbjeglo.

Del Ponte je zaključila da užasni zločini koji su počinjeni u Siriji, nisu viđeni na području bivše Jugoslavije.

Više od 200 osoba je iz BiH otišlo da se bori na području Sirije i Iraka, a više od 50 njih se vratilo. Ukupno do sada je pred bh. pravosuđem osuđene su 22 osobe na ukupno 39 godina i osam mjeseci zatvora za vrbovanje i ratovanje u terorističkim organizacijama u Siriji.

Generalni sekretar Pravnog Instituta BiH Nedim Hogić, za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH), je rekao da je ostavka Del Ponte loša vijest za međunarodnu pravdu jer pokazuje da nema odgovornosti za one koji čine ratne zločine.

“Posljednjih godina funkcionisanje Međunarodnog suda i drugih sudova koje je UN uspostavio je loše i nema adekvatne političke podrške. U vrijeme administracije Billa Clintona bila je jaka struja onih koji su vjerovali da procesuiranje odgovornih pred međunarodnim sudovima je najbolji način za postkonfliktnu stabilizaciju jednog društva, ali i tada su postojali oni koji su bili protiv toga objašnjavajući da iskustva koja će proizaći iz toga su nešto novo, te da je veliko pitanje kakva je korist od sudova”, objašnjava Hogić.

Dodaje da je procesuiranje ratnih zločina u BiH bilo moguće zbog drugačije klime u svijetu devedesetih godina prošlog stoljeća.

Tada su, kako podsjeća Hogić, osnovana tri međunarodna krivična suda – Stalni međunarodni krivični sud, kao i sudovi za Ruandu i bivšu Jugoslaviju.

“Tada je to bilo snažno motivisano političkim interesima zapadnih sila i Amerike. A sada je sve jača struja onih koji vjeruju da to nije dobra ideja. I među intelektualcima imate one koji se vrlo kritički osvrću prema naslijeđu Tribunala za Ruandu i bivšu Jugoslaviju. Međunarodni tribunali su izgubili zamah. Jedno je što nema političke volje za rad, a drugo je što je upitan njihov efekt u smislu doprinosa pomirenju i stabilizaciji postkonfliktnog društva”, dodaje Hogić.

Istražno povjerenstvo UN-a za Siriju izdalo je saopštenje povodom ostavke Del Ponte. Kako navode, ona ih je u junu obavijestila o svojoj odluci, ali će oni nastaviti sa radom.

“Naša je obveza nastaviti rad zbog nebrojenih sirijskih žrtava i najgorih kršenja ljudskih prava i zločina poznatih čovječanstvu”, stoji u saopštenju.

Carla Del Ponte je bila glavna tužiteljica Međunarodnog suda za ratne zločine počinjene u bivšoj Jugoslaviji.

 

    Elameri Škrgić Mikulić