Milionska dugovanja Eseda Radeljaša
Kasim Zulum, nekadašnji sudski vještak koji je dobio imunitet od krivičnog gonjenja, naveo je da ga je 2010. godine Općina Novi Grad Sarajevo angažirala kako bi izvršio procjenu vrijednosti zemljišta koje se nalazi u Nedžarićima, preko puta studentskih domova.
“Zemlju koja se oduzimala od Radeljaša procijenio sam na sugestiju Jasmine Horo. Pitao sam s kojom cijenom da idemo i rekla je 550 maraka po metru kvadratnom”, kazao je Zulum.
Dodao je da mu nije bilo jasno zašto je dobio zadatak, s obzirom da je zemljište prethodno prodavano, što znači da bi se trebalo kupovati po istoj cijeni jer “zemljište nema amortizaciju”.
Na pitanja Odbrana, Zulum je rekao da se obično parcele na tom području procjenjuju za nešto više iznose, ali da on ostaje kod iznosa koji je dao. Dodao je da je kod Jasmine Horo odlazio svojevoljno.
Damira Hadžića, bivšeg načelnika Općine Novi Grad te Jasminu Horo, Nedžada Kapetanovića i Jusufa Čauševića, optužnica tereti da su zloupotrebom službenog položaja poduzeli međusobno povezane radnje tako što su nezakonito proveli postupak dodjele zemljišta Radeljašu. Radeljaša optužnica tereti da je 25.000 eura dao uposlenici Općine Jasmini Horo.
Uposlenik Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) Sanel Berbić govorio je o prikupljanju dokumentacije iz raznih institucija za istragu protiv Radeljaša i drugih, analizi materijala, pretresima, posebnim istražnim radnjama, te činjenici da istraga prvotno nije uključivala Damira Hadžića.
“Krajem novembra 2016. godine saslušali smo Semira Efendića nakon čega je Tužilaštvo Kantona Sarajevo donijelo odluku o proširenju istrage na Damira Hadžića”, kazao je Berbić.
Na pitanje da li je prvobitno predmet bio u nadležnosti sarajevskog ili Državnog tužilaštva, Berbić nije znao odgovoriti.
Treći svjedok Optužbe Meho Omerović izjavio je da Radeljaša poznaje nekoliko godina, te da je optuženi od njega posudio 450.000 maraka za gradnju objekta u Nedžarićima. Kao garanciju da će novac dobiti nazad, potpisali su dva dokumenta kod advokata Muhidina Kape, o prenosu vlasništva nad zemljištem ukoliko novac ne bude vraćen.
“Nismo radili sudsku predbilježbu jer sam vjerovao da ću dobiti novac. Ali kasnije sam čuo da je zemljište prodao nekom drugom. Nadali smo se da će nam tada platiti, ali računi su mu bili blokirani. Onda smo partner i ja odlučili da vratimo sve te dugove koji su iznosili 2.820.000 maraka”, kazao je Omerović.
Na pitanje zašto su odlučili tako postupiti, Omerović je rekao da su već “zaglibili” i da su mislili da je to način da vrate novac. Svjedok je izjavio da mu je Radeljaš, od ukupnog duga do sada, vratio 710.000 maraka.
Sudsko vijeće je saopćilo da su ukinute mjere zabrane za Kapetanović, Čaušević i Horo, ali je odbijen prijedlog da Radeljaš bude pušten iz pritvora.
Nastavak suđenja zakazan je za 21. juli.