Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Zaštićeni svjedok SG-14, čiji je transkript iz Haškog tribunala uložilo Tužilaštvo BiH, na ovom ročištu je odgovarao na unakrsna pitanja Sarićeve Odbrane. On je kazao da se Specijalna brigada policije (SBP) u Centru za obuku Jahorina razlikovala od dezertera.

Pojasnio je da su pripadnici SBP-a imali jednodijelne kombinezone, dok su dezerteri nosili maskirne dvodijelne uniforme. Govoreći o naoružanju, svjedok je naveo da su pripadnici policije imali, za razliku od dezertera, uz automatske puške i drugo naoružanje.

“Dezerteri nisu imali nikakve oznake. Da, tačno da su pripadnici SBP-a imali jasnu oznaku pripadnosti. Službene legitimacije je imala policija, a dezerteri nisu”, kazao je SG-14, svjedočeći iz druge prostorije uz distorziju glasa i slike, a uz prisustvo pravnog savjetnika.

On je potvrdio da je 11. jula 1995. na Jahorini vidio Ljubišu Borovčanina koji mu je rekao da s jedinicom ode u Bratunac. Pojasnio je da je zvaničnim putem donesena naredba od 10. jula kojom se upućuje na teren u Bratunac.

“Ja nisam vidio ništa što bi bio razlog da odbijem ovakvu naredbu”, izjavio je on, dodavši da se ne sjeća je li u Haškom tribunalu izjavio da je vidio Sarića na Jahorini, te da ne može odgovoriti na to pitanje.

Sarić je optužen kao nekadašnji komandant Specijalne brigade policije Republike Srpske (RS) za učešće u udruženom zločinačkom poduhvatu koji je za posljedicu imao 40.000 prisilno premještenih stanovnika bošnjačke nacionalnosti i više od 7.000 ubijenih s područja Srebrenice.

Prema navodima optužnice, Sarić je komandovao policijskim snagama koje su učestvovale u pretresima, razoružavanju i zauzimanju položaja pripadnika trupa Ujedinjenih nacija (UN) te prisilnom premještanju žena, djece i staraca, kao i odvajanju muškaraca i dječaka, koji će kasnije biti pogubljeni.

Dolaskom u Bratunac 11. jula, svjedok je izjavio da su bili smješteni u školi te da je vršeno izviđanje terena oko Žutog mosta. Potvrdio je da dan poslije od Borovčanina dobija naređenje da ide prema Potočarima, kao i da odu na putnu komunikaciju i usmjeravaju autobuse.

Posvjedočio je da je 16. jula imao komunikaciju s Borovčaninom koji mu je kazao da ima sastanak u komandi bratunačke brigade i da je tada odlučeno ko će ići na pretres terena. Prema njegovim riječima, svim starješinama su u komandi dati zadaci.

Borovčanina je Haški tribunal osudio na 17 godina zatvora za ratne zločine počinjene u Srebrenici.

“Od 11. do 17. jula 1995. na terenu nisam vidio Sarića, ali sam imao informaciju da je bio. On kao komadant je vjerovatno cijenio da se ne sreće sa mnom. Ali ja ga lično nisam vidio. Da mi se javio motorolom ili drugim sredstvima veze nije“, naveo je on.

Dijelovi svjedočenja SG-14 su bili zatvoreni za javnost.

Suđenje će se nastaviti 3. jula.

 

Povezane vijesti
Saznajte više
Patković: Svjedok navodi da je Rajić podlegao od povreda u pucnjavi
Na suđenju Šerifu Patkoviću za zločin na području Dusine, kod Zenice, svjedok Državnog tužilaštva je rekao da je Željko Rajić podlegao od povreda zadobijenih u pucnjavi, za razliku od izjave iz istrage u kojoj stoje drugi navodi.
Zukanović i ostali: Negirali krivnju za zločine u Hrasnici
Enes Zukanović i još devetorica optuženih izjasnili su se da nisu krivi za ratne zločine na području ilidžanskih naselja Hrasnica, Sokolović-Kolonija i Butmir od maja 1992. do oktobra 1995. godine.
Nanić i Kudelić: Vještak pojasnio ulogu komandira Vojne policije
Duraković: Čuo za stradanje starca i žena u Trpinju
Avdičević i ostali: Čuo da je zarobljenika ubio bezbjednjakov brat
Kadrić i ostali: Mrčo ga tukao dok nije pao