Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Balkanska istraživačka mreža u Bosni i Hercegovini (BIRN BiH) prezentovala je analizu o implementaciji Državne strategije za reformu sektora pravde za period 2014-2018, a koja govori o velikim kašnjenjima u reformskim procesima.

Prema analizi BIRN-a BiH, zastoji su Strategiju za reformu sektora pravde pratili od samog početka, tako je sama analiza usvojena 20 mjeseci nakon prvobitnog plana, tek u septembru 2015. godine, i to pod velikim pritiskom međunarodne zajednice.

Akcioni plan za implementaciju ovog dokumenta usvojen je tek 17 mjeseci kasnije, u februaru ove godine, i sadrži stotine mjera na 40 stranica, od kojih je tek nekolicina ispunjena.

„Uspjesi koji su ostvareni se tiču usvajanja Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći, unaprjeđenja sistema nagodbi za smanjenje predmeta, kao i prijedlog Zakona o pomilovanjima. Međutim, suštinska pitanja poput osnivanja Višeg suda, zatim izmjene zakona o Ustavnom sudu i Visokom sudskom i tužilačkom vijeću još uvijek nisu riješene“, rekla je urednica BIRN-a BiH Erna Mačkić.

Analiza BIRN-a BiH pokazuje kako je pitanje osnivanja Višeg ili Apelacionog suda trenutno kočnica jer se predstavnici pravosuđa i politike ne mogu dogovoriti oko nadležnosti ove institucije.

Obzirom da je ovo pitanje trenutno u Strukturalom dijalogu već nekoliko godina, a da će kroz taj mehanizam biti dogovarana i pitanje Ustavnog suda i VSTV-a, osnivanje Apelacionog suda je značajna kočnica u reformi, stoji u analizi.

„Nedostatak političke volje za imeplementaciju reformskih procesa vidljiv je kroz kašnjenja u usvajanju same Strategije, a kasnije i Akcionog plana, ali i kroz nemogućnost da se napravi konsenzus oko pitanja Apelacionog suda. Ono što je važno dodati jeste da veći broj mjera iz Strategije ovisi od finansijske podrške, poput implementacije Zakona o izvršenju krivičnih sankcija, kako bi se popravilo stanje u zatvorima, što sada nedostaje“, rekao je urednik BIRN-a BiH Denis Džidić.

Analiza o implementaciji Državne strategije za reformu sektora pravde za period 2014-2018 urađena je u sklopu projekta koji BIRN BiH sprovodi uz podršku Ministarstva vanjskih poslova Sjedinjenih Američkih Država, a nalazi su prezentovani u Američkom kutku u Sarajevu uz prisustvo predstavnika pravosudnih institucija, međunarodnih i domaćih organizacija i medija.

Povezane vijesti
Saznajte više
Petnaesta godišnjica BIRN-a BiH: Nagrađeni novinarski sadržaji postaju dio muzejske građe
Petnaestu godinu rada Balkanske istraživačke mreže Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) obilježili su počeci saradnje sa muzejima u kojima novinarski sadržaji postaju dio muzejske građe u Tuzli i Sre-brenici, serijali istraživanja i reportaža o neprocesuiranim zločinima, kontinuirano praćenje pravosuđa, korupcije, ekstremizma i posljedica pandemije, te pet novinarskih nagrada.
Britanija otvara istragu nakon BIRN-ovog istraživanja o izvozu oružja
Britanski parlamentarni odbor zatražio je dokumente povezane s pošiljkom 30 miliona bosanskohercegovačkih metaka Saudijskoj Arabiji, koja je isporučena nakon što je zvanični London propustio upozoriti BiH da ima sumnje u vezi s ovim dogovorom.
Elektroprivreda izdvojila 150.000 KM zbog arbitraže Strabaga za HE Vranduk
Novinarima BIRN-a onemogućen ulazak na Erdoganov skup
Bivšem sirijskom ratniku dvije godine za nezakonito oružje
Načelnici lošim rukopisom sakrili imovinu od javnosti