Nedjelja, 23 Februara 2025.
Sedmični pregled našeg najboljeg materijala
_
Newsletter
Prijavom potvrđujete da imate više od 16 godina i slažete se da povremeno primate promotivne ponude za programe koji podržavaju novinarstvo Detektor.ba. Možete se odjaviti ili prilagoditi svoje postavke u bilo kojem trenutku.

Sadiković je negirao krivicu da je kao uvoznik tekstila dogovorio sa Čauševićem da favorizira firme “EkoSan” iz Banje Luke i “Janus” iz Brčkog u vlasništvu porodice Anesa Sadikovića. Za ove usluge Sadiković je na kraju svakog mjeseca davao Čauševiću po 1.000 maraka za svaki uvezeni kamion, navodi se u optužnici.

Od 2007. do februara 2011. godine Sadiković je uvezao 1.297 kamiona i za to Čauševiću platio 1,3 miliona maraka, stoji u optužnici.

Tužilac Dubravko Čampara tražio je da Sud BiH spoji predmete Sadikovića i Čauševića, čemu se Odbrana nije protivila.

Sud BiH će naknadno donijeti odluku o ovom prijedlogu, nakon čega će biti zakazan početak suđenja.

U odvojenom postupku, Anes Sadiković i još osam optuženih negirali su krivicu za poresku utaju.

Anes, Kasim, Fadila, Adis, Damir i Ismet Sadiković, Jasmin Kasumović, Hata Bešlagić i Sabahudin Halilović su negirali da su bili pripadnici grupe koja je zajedničkim djelovanjem izbjegla da plati poreze nepružanjem zahtijevanih podataka ili pružanjem lažnih podataka o svojim stečenim oporezivim prihodima. Optužene Tužilaštvo tereti da su legalizovali novac stečen krivičnim djelom i na taj način pričinili materijalnu štetu po prihode BiH u iznosu od 8,1 milion KM.

Predstavnici firmi “Janus”, “Sadiković Tours” i “Bosnaexpress” su također negirali krivicu, dok će predstavnici kompanije “EkoSan” to uraditi naknadno.

Povezane vijesti
Saznajte više
Beograd: Husein Mujanović osuđen na deset godina zatvora
Sud u Beogradu osudio je Huseina Mujanovića na deset godina zatvora zbog premlaćivanja Srba u zatvoru kojeg je prema optužnici tokom rata vodila Armija Bosne i Hercegovine (ABiH) u blizini Sarajeva.
Vještačenje o finansijskim gubicima ribnjaka Ramiza Halilovića
Na ročištu po tužbi Ramiza Halilovića protiv Bosne i Hercegovine, vještakinja ekonomske struke zaključila je da je njegova firma bila u gubitku 143.000 konvertibilnih maraka (KM) u periodu od 2013. do 2018. godine.