Subota, 19 aprila 2025.
Prijavite se na sedmični newsletter Detektora
Newsletter
Novinari Detektora svake sedmice pišu newslettere o protekloj i sedmici koja nas očekuje. Donose detalje iz redakcije, iskrene reakcije na priče i kontekst o događajima koji oblikuju našu stvarnost.

This post is also available in: English

Predsjednik Saveza logoraša BiH Jasmin Mešković kaže da se centralna manifestacija obilježavanja 9. maja – Dana logoraša odvija ispred nekadašnjeg logora “Rasadnik” u Rogatici, gdje će preživjeli odati počast svim logorašima koji nisu dočekali slobodu.

Mešković dodaje da na ovaj dan žele podsjetiti i na sve svakodnevne probleme logoraša koji su zaboravljeni i odbačeni.

“Kultura sjećanja u BiH nije ni na pozitivnoj nuli. U logorima smo bili žrtve torture, a danas smo žrtve sistema. Oni koji su preživjeli logore, koji su se krili ispod leševa svojih najmilijih, danas se kriju od sudskih izvršitelja da im ne pokucaju na vrata i uruče rješenje o plaćanju troškova suda”, govori Mešković.

On dodaje da bivši logoraši godinama traže zakon o žrtvama torture na nivou BiH, jer im nije dostupan bilo kakav oblik reparacija, a da su mnogi uskraćeni i za psihološku i pravnu pomoć.

“Da se ne zaboravi, da se ne ponovi” poruka je i logoraša iz Zeničko–dobojskog kantona, koji povodom Dana logoraša pokreću inicijativu za izmjenu federalnog zakona o socijalnoj zaštiti.

“Nažalost, zbog napravljenih propusta tokom izrade samog zakona, logorašima kao kategoriji je onemogućeno prije svega sticanje statusa ‘civilne žrtve’, a zatim i uživanje bilo kojeg od definisanih prava. U tom kontekstu tražimo priznavanje statusa civilne žrtve”, navode iz Udruženja logoraša Zenica.

Udruženja logoraša “Prijedor ‘92”, Kozarac i Bosanski Novi će u Prijedoru posjetiti masovnu grobnicu Stari Kevljani, odakle je ekshumirano najviše žrtava iz logora Omarska, Keraterm i Trnopolje. Potom će članovi udruženja obići mjesto na kojem je bio logor Trnopolje, kao i šehidska mezarja u Kozarcu i Prijedoru.

“Kada je u pitanju Prijedor, kod nas je najizraženija zabrana memoralizacije i sjećanja na sve ono što se desillo. Više od 20 godina od rata, nije nam omogućeno da stavimo spomen-obilježja na mjesta zatočenja i stradanja”, kaže Mirsad Duratović iz Udruženja “Prijedor ‘92”, dodajući da je na tim mjestima dozvoljeno postavljanje spomenika poginulim borcima Vojske Republike Srpske (VRS).

Dan logoraša obilježen je i u Brčkom i Vogošći, a obilježit će se i u Bihaću te drugim gradovima.

Procjenjuje se da je u periodu između 1992. i 1995. godine kroz logore na području BiH prošlo oko 200.000 osoba.

Najčitanije
Saznajte više
Odluke o karantinima na ispitu zakonitosti
Krizni štabovi i institucije u Bosni i Hercegovini suočavaju se sa kritikama i optužbama za nepravilnosti kod određivanja karantina građanima koji su doputovali u državu iz inostranstva ili je cijelo njihovo naselje stavljeno u izolaciju.
Kako spriječiti negiranje genocida u Srebrenici – potrebe vs. stvarnost
Bosna i Hercegovina se približava 25. godišnjici srebreničkog genocida uz konstantno političko i institucionalno negiranje ovog zločina.